Hlavní obsah
 

Hodně špatný vtip. Kupujte zlato, vyzývá Maduro hladové Venezuelce

Ve Venezuele začali prodávat spořicí certifikáty na zlato. Jako první si je v centrální bance nakoupil prezident Nicolás Maduro s manželkou. Obyvatelé tak mají podpořit ekonomiku zasaženou hyperinflací. Chudí Venezuelci si ale většinou nemohou něco takového dovolit.

 
Hodně špatný vtip. Kupujte zlato, vyzývá Maduro hladové Venezuelce

Certifikát na 1,5 gramu zlata stojí dvojnásobek měsíční minimální mzdy, certifikát na 2,5 gramu stojí trojnásobek minimální mzdy. Zlato ale zůstává v centrální bance, Venezuelci dostanou jen papír - při placení se prokazují otiskem prstu. Peníze mají sloužit na vládní ekonomická opatření a zvýšení produkce ropy. Certifikát si po roce nebo více letech mohou lidé nechat proplatit i s úroky.

Jako první si certifikát demonstrativně před objektivem kamer koupili venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho choť Cilia Floresová.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro si kupuje spořící certifikát

Foto: Handout, Reuters

Je otázka, koho zláká tato investice v zemi, kde hyperinflace zničila lidem úspory a vláda nedávno musela škrtnou na bankovkách pět nul, aby se nemuselo za běžné útraty platit balíky bankovek.

U banky o pár bloků dál stojí důchodci v dlouhé frontě na penze.

„Je to vtip, jak si asi mohu kupovat zlato, když mi důchod nestačí ani na živobytí,“ řekl Fox News 71letý Juan Vera.

Socialistické vládě ve Venezuele se ani poté, co Maduro vystřídal v roce 2013 v čele země Hugo Cháveze, nepovedlo dostat ekonomiku z problémů. Krize se naopak vyhrotila, v obchodech chybí zboží, lidé ve velkém emigrují. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků