Hlavní obsah
Karel Havlíček Foto: Milan Malíček, Právo

Gigafactory by mohla být v Prunéřově, řekl Havlíček

Jednou ze zvažovaných lokalit pro projekt továrny na baterie pro elektromobily, takzvané gigafactory, je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ. V úterý to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Zájem o výstavbu továrny podle něj má Volkswagen, jehož součástí je i česká automobilka Škoda Auto, a korejská LG.

Karel Havlíček Foto: Milan Malíček, Právo
Gigafactory by mohla být v Prunéřově, řekl Havlíček

Havlíček a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš v úterý podepsali memorandum o podpoře plánovaného projektu. Havlíček uvedl, že jednou ze zvažovaných lokalit pro stavbu továrny na baterie pro elektromobily je areál bývalé hnědouhelné elektrárny Prunéřov ze skupiny ČEZ.

Stát podle Havlíčka chce, aby v Česku vznikl minimálně jeden projekt takové továrny.

Beneš uvedl, že plánovaná stavba gigafactory souvisí s plánovanou těžbou lithia v Česku. O závodě na jeho zpracování chce ČEZ rozhodnout příští rok a zahájit v něm výrobu v roce 2025.

Továrna na baterie pro elektroautomobily by pak podle něj při optimistickém scénáři mohla v ČR stát mezi roky 2026 až 2028. Dodal, že výše podpory státu pro plánovanou stavbu gigafactory v tuto chvíli není dojednaná, tvořit ji podle něj má přímá podpora i daňové úlevy.

Znění podepsaného memoranda v pondělí schválila česká vláda. Z materiálu vyplývá, že investice má v první fázi činit minimálně 52 miliard korun a v souvislosti s ní se předpokládá vznik minimálně 2300 nových pracovních míst.

Lithium a jeho využití bylo jedním z hlavním témat sněmovních voleb v roce 2017 a vyvolalo spory v tehdejší vládě ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků