Hlavní obsah

Francouzským pumpám dochází benzín. U některých se tankuje na příděl

Třetině z 12 tisíc čerpacích stanic ve Francii docházejí pohonné hmoty. Některé jsou zavřené, u dalších stojí řidiči dlouhé fronty. Někteří majitelé benzínek limitují prodej na osobu, aby se dostalo na víc zákazníků, píše server BBC a agentura AP.

Francouzským pumpám dochází benzín. U některých se tankuje na příděl

Za nedostatkem pohonných hmot stojí stávky v několika francouzských rafinériích, do kterých se zapojili zaměstnanci v rámci protestů proti reformě zákoníku práce, která má například usnadnit propouštění zaměstnanců.

Podle interaktivní mapy listu Le Figaro je zřejmé, že problém se zásobováním pump ve Francii je vážný.

Foto: Novinky

Francie začala využívat strategických zásob pohonných hmot, které má na několik měsíců. Zásobování se ale zatím zlepšilo jen v některých oblastech, celkově je situace horší. V úterý média uváděla, že pětina pump trpí nedostatkem pohonných hmot, Francouzský svaz ropného průmyslu ve čtvrtek uvedl, že je to už třetina z 12 tisíc benzínek.

Fronta na benzín ve městě Lille na severu Francie.

Foto: Michel Spingler, ČTK/AP

Ministr dopravy Alain Vidalies uvedl, že 40 procent pump v okolí Paříže má problémy se zásobováním. Francie přitom očekává nápor návštěvníků, za dva týdny hostí evropský šampionát ve fotbale.

„Benzín jsem sehnal až na třetí pumpě. Včera jsem jezdil jen dvě hodiny,“ říká Reuters učitel v autoškole Belka, který kvůli dlouhým frontám musel na poslední chvíli rušit domluvené lekce.

Tato benzínka v Paříži musela zavřít

Foto: Francois Mori, ČTK/AP

„Myslím na lidi na venkově, kteří nemají jinou možnost dopravy než auto. Ještě že máme metro,“ komentoval situaci Pařížan Sebastian Delenclos.

Provozovatel benzínky na předměstí hlavního města Bernard Ballaux omezil prodej pohonných hmot na 50 eur (1350 korun) na zákazníka. To znamená při cenách benzínu ve Francii kolem 38 litrů. V posledních dnech část řidičů nakupovala co největší zásoby do kanystrů. „Lidé se bojí, že další benzín neseženou, jsou nervózní a nevrlí,“ řekl Ballaux.

Motorkáři čekají na benzín u čerpací stanice v Paříži

Foto: Laurent Rebours, ČTK/AP

Někteří řidiči jsou ale v krizi ohleduplní. Radwan Salleh natankoval benzín jen za 30 eur. „Nesmíme být moc nenasytní,“ řekl agentuře AP.

Související téma:

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků