Hlavní obsah

Firmy loni na dividendách poprvé vyplatily přes bilión dolarů

Společnosti s akciemi na burze po celém světě v loňském roce vyplatily na dividendách 1,03 biliónu dolarů (20,5 biliónu korun). Vůbec poprvé tak výplata dividend překonala hranici jednoho biliónu dolarů a v porovnání s rokem 2009 se částka vyplacená na dividendách zvýšila o více než 40 procent.

Firmy loni na dividendách poprvé vyplatily přes bilión dolarů

Informuje o tom na svých internetových stránkách list Financial Times, který se odvolává na analýzu společnosti Henderson Global Investors.

Významný růst zaznamenaly hlavně rozvíjející se trhy. Výplata dividend v kontinentální Evropě naopak poněkud slábne, ukázala zpráva. Zvyšují se příspěvky od finančního sektoru, protože banky zažínají po úvěrové krizi oživovat. Vyšší dividendy vyplácí také technologický sektor, protože firmy jako Apple odpovídají na zvyšující se tlak investorů, aby vydaly více peněz ze své obrovské nahromaděné hotovosti, upozornil FT.

Finanční společnosti se na celkové hodnotě vyplacených dividend v roce 2009 podílely 17 procenty, loni to bylo již 21 procent. Naopak podíl energetických firem se snížil z více než osmi procent na pět procent.

Evropa v poklesu

Výše dividend od firem z rozvíjejících se zemí byla loni více než dvojnásobná ve srovnání s rokem 2009. Nejvíce peněz na dividendách vyplácejí firmy ze Severní Ameriky, jako ExxonMobil a General Electric. Na celkové částce měly zhruba třetinový podíl.

Naopak se snížil podíl firem z Japonska a kontinentální Evropy. Podíl firem z Evropy bez Británie loni klesl na více než pětinu z téměř 30 procent v roce 2009. Rozdílný výkon v jednotlivých regionech částečně odráží různé priority firem, dodal FT.

Hodnocení zahrnuje veškeré dividendy vyplacené firmou, nejen ty, které platí vnějším akcionářům. Do celkové výše jsou tak zahrnuté i platby vládám a rodinám, které vlastní velké podíly ve firmách.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků