Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Finanční správa nezákonně zničila firmu, která měla překážet chemičce Agrofertu

V konkurzu skončil po zásahu Finanční správy opavský obchodník s pohonnými hmotami FAU, který v areálu přerovské společnosti Precheza z holdingu Agrofert vlastní sklad pohonných hmot. Soud postup daňové správy posléze označil za nezákonný a zajišťovací příkazy zrušil, informovaly v pátek Hospodářské noviny (HN).

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Finanční správa nezákonně zničila firmu, která měla překážet chemičce Agrofertu

Precheza měla podle listu o sklad, v němž se také přimíchávala biopaliva do nafty a benzínu, údajně zájem, společnost FAU jej ale nechtěla prodat. Jednatel společnosti FAU Vojtěch Csabi kauzu považuje za šikanu. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka řekl, že holding se o firmu FAU nikdy nezajímal a nemá s ní nic společného.

Na společnost FAU se podle HN nejprve zaměřila celní správa, a to dva měsíce poté, co se tehdejší majitel Agrofertu Andrej Babiš (ANO) stal ministrem financí. Celníci společnosti doměřili spotřební daň za minerální oleje, které obchodník dovezl z Rakouska a prodal jihlavskému Agropodniku. FAU se proti krokům celníků bránila žalobou a nakonec u soudu uspěla.

Soud se firmy zastal

Finanční správa kvůli zajišťovacím příkazům podle HN mezitím obstavila majetek společnosti FAU. Úředníci po firmě FAU vymáhali DPH za jeden obchod hned dvakrát. Poprvé po ní chtěli jako po ručiteli 200 miliónů korun, které neodvedla zkrachovalá společnost Verami. Ve stejný den si berní správa řekla dalšími příkazy o 218 miliónů.

„Nabyla totiž dojmu, že firma FAU, kterou podezřívala ze zapojení do řetězce zasaženého podvodem na DPH, daň nezaplatí. Následovala okamžitá exekuce a firma skončila v konkurzu,” uvedly HN.

Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali. Agrofert s touto firmou nemá nic společného
Karel Hanzelka, mluvčí Agrofertu

Krajský soud v Ostravě ale nedávno potvrdil, že obchodník FAU neuváděl zboží do volného oběhu, tudíž spotřební daň nemusel platit. Výklad, kterým se daňové orgány snažily obhájit vymáhání spotřební daně, označil ostravský soud za absurdní. V dalším sporu tentýž soud podle HN tvrdě napadl Finanční správu za nezákonné zajišťovací příkazy. Majitelé firmy FAU budou podle HN po státu žádat náhradu škody.

„Je to šikana. V Německu máme nejvyšší rating a ani nemusíme platit miliónové kauce. Tady nás poslali do konkurzu," řekl jednatel firmy Vojtěch Csabi. Více se nechtěl ke sporu vyjadřovat a odkázal na svého advokáta Alfréda Šrámka.

Finanční správa nařčení, že se snažila svojí činností FAU účelově zlikvidovat, odmítla. „Souvislosti naznačené v článku odmítáme jako zcela absurdní,” řekla Gabriela Štěpanyová z tiskového oddělení Finanční správy.

Zájem o FAU popřel i Agrofert. „Nikdy jsme o FAU zájem neměli a nemáme a s nikým jsme o tom nejednali. Agrofert s touto firmou nemá nic společného,” reagoval mluvčí holdingu Hanzelka.

Záchrana české nafty z Bavorska

Firma FAU má podle něj v areálu Prechezy pouze svůj vlastní autonomní pozemek a provoz. „Jde o historicky dané pozemkové uspořádání, které vzniklo v roce 1993, tedy dávno před majetkovým vstupem Agrofertu do chemičky Precheza v roce 1997. Neexistuje žádné majetkové, personální ani obchodní propojení. Naprosto odmítáme zatahování Agrofertu či Prechezy do záležitostí společnosti FAU. Takové úvahy jsou zcela mylné,” dodal Hanzelka.

Insolvenční správce nyní rozprodává majetek společnosti FAU. Do insolvence je podle Šrámka přihlášeno 1,1 miliardy korun, z toho miliarda jsou pohledávky státu. Přerovský sklad bude v rámci insolvenčního řízení na prodej. Insolvenční správce nyní hledá jeho dočasného nájemce.

Společnost FAU je zajímavá také tím, že sehrála roli při záchraně české rezervní nafty uskladněné v Bavorsku ve skladech zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe. Sklad v roce 2016 koupila německá firma Krailling Oils Development, majetkově propojená právě s přerovskou FAU. V rámci dohody české Státní správy hmotných rezerv s novým majitelem skladu měla FAU garantovat odvoz české nafty. Ten později uskutečnila státní firma Čepro s pomocí vlaků ČD Cargo. Nafta byla uskladněna ve státních skladech společností Čepro a Mero.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků