Hlavní obsah
Budova Ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Finanční analytický útvar loni zajistil přes jednu miliardu korun

Finanční analytický útvar (FAÚ) ministerstva financí, který má za úkol odhalovat praní špinavých peněz a financování terorismu, v loňském roce zajistil přes jednu miliardu korun. V roce 2011 se jednalo o 808 miliónů korun. Vyplývá to ze zprávy útvaru, kterou zveřejnilo Ministerstvo financí.

Budova Ministerstva financí Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Finanční analytický útvar loni zajistil přes jednu miliardu korun

Útvar loni podal 429 trestních oznámení, o rok dříve to bylo 256 trestních oznámení. Počet oznámení o podezřelých obchodech a transakcích v loňském roce stoupl o 221 na 2191. Počet podnětů celníkům a finančním úřadům FAÚ zvýšil zhruba o třetinu na 979.

„To umožnilo exekučně odčerpat zhruba půl miliardy od podvodníků v oblasti DPH. Za toto vysoké nasazení chci poděkovat všem pracovníkům útvaru i jeho řediteli Milanu Cícerovi,“ uvedl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Kvůli podvodům útvar nabíral lidi

Z výroční zprávy útvaru vyplývá, že loni pokračoval trend, kdy rostl podíl případů daňové trestné činnosti především v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH) a spotřební daně. Útvar proto loni také zvýšil počet pracovníků.

Vzhledem k situaci na Blízkém východě narostla úřadu také agenda související s mezinárodními sankcemi. V současnosti se to týká nejvíce KLDR, Sýrie, Afghánistánu, Libye nebo Íránu. Za loňský rok vedl úřad 33 řízení pro podezření z porušení právních předpisů v oblasti mezinárodních sankcí. Ve 24 případech FAÚ vydal rozhodnutí o uložení pokuty.

FAÚ předloni zjišťoval například toky peněz od firmy ProMoPro, která v době českého předsednictví EU zajišťovala pro stát zakázku na audiovizuální služby, kterou se zabývá protikorupční policie.

Statistika činnosti FAÚ
rok
2012
2011
2010
zajištěné peníze (v mil. Kč)
1005
808
287
podaná trestná oznámení
429
256
296
přijatá oznámení o podezřelém obchodu
2191
1970
1887
mezinárodní sankce: zahájená správní řízení
33
8

mezinárodní sankce: uloženo pokut
24
4

Zdroj: Výroční zpráva FAÚ MF
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků