Hlavní obsah
Janet Yellenová Foto: Gary Cameron, Reuters

Fed omezí nákupy dluhopisů o dalších deset miliard USD

Americká centrální banka (Fed) příští měsíc dál omezí svou podpůrnou měnovou politiku. Měnový výbor Fedu ve středu podle očekávání rozhodl, že nákupy dluhopisů, které mají stimulovat ekonomický růst, se sníží o dalších deset miliard dolarů (197,8 miliardy Kč) na 55 miliard dolarů měsíčně. Dvoudenní zasedání poprvé řídila nová šéfka Fedu Janet Yellenová.

Janet Yellenová Foto: Gary Cameron, Reuters
Fed omezí nákupy dluhopisů o dalších deset miliard USD

Fed omezil nákup dluhopisů již třetí měsíc za sebou. Nakupuje dluhopisy ve snaze srazit dolů dlouhodobé úrokové sazby a zvýšit výdaje, tvorbu pracovních míst a objem investic.

Banka v prohlášení rovněž uvedla, že nebude dále považovat míru nezaměstnanosti za rozhodné měřítko síly ekonomiky a při rozhodování o zvýšení úrokových sazeb bude zvažovat širší škálu ukazatelů. Současně se také již nebude držet svého slibu, že nezvýší hlavní úrokovou sazbu dříve, než míra nezaměstnanosti klesne na 6,5 procenta.

V prosinci 2012 Fed uvedl, že nebude uvažovat o zvýšení úrokových sazeb dříve, než míra nezaměstnanosti klesne nejméně na 6,5 procenta, pokud inflace zůstane mírná. Pokles nezaměstnanosti na tuto úroveň se v té době čekal někdy v polovině roku 2015.

Míra nezaměstnanosti však klesá rychleji, v únoru činila 6,7 procenta, ale banka se domnívá, že ekonomika stále není připravena na zvýšení nákladů na úvěry.

Fed také zveřejnil novou prognózu. Míra nezaměstnanosti by měla podle ní do konce roku 2015 klesnout na 5,6 až 5,9 procenta. V prosinci čekal pokles na 5,8 až 6,1 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků