Hlavní obsah

Exportéři se bouří proti silné koruně

Asociaci exportérů se nelíbí současné posilování kurzu koruny, a o víkendu proto založila krizový štáb. Jeho prostřednictvím chce koordinovat své úsilí o slabší kurz domácí měny a lepší podmínky pro exportéry.

Exportéři se bouří proti silné koruně

Z nynějšího stavu, který údajně způsobí propouštění a likvidaci řady vývozců, asociace viní vládu a Českou národní banku (ČNB). V pondělí to řekl předseda asociace a podnikatel v textilu Jiří Grund.

Exportéři si ale na stížnosti nevybrali nejlepší dobu. Podle statistik je silná měna příliš neohrožuje. Vývoz zboží je tahounem české ekonomiky astále roste.

"Problém se prudce zhoršuje a jeho konečným výsledkem bude růst nezaměstnanosti a vážné problémy, nebo dokonce likvidace řady exportérů. Přímou odpovědnost za kritické podmínky nese česká vláda a zhoršuje je i nečinnost ČNB," tvrdí Grund. Dodal, že posílení kurzu koruny za poslední měsíce připraví v ročním přepočtu exportéry o 15 miliard až 20 miliard korun.

Ve čtvrtek Bankovní rada ČNB proti očekávání ponechala úrokové sazby beze změny a kurz na to okamžitě reagoval posílením přibližně o 15 haléřů na 28,40 koruny za euro. [celá zpráva] V pátek koruna posílila o dalších šest haléřů. Zatím kurz koruny dosáhl historického maxima na konci ledna, když jedno euro stálo 28,25 koruny. [celá zpráva].

Asociace exportérů vznikla v roce 2002, kdy ji založili tehdejší signatáři takzvané Trutnovské výzvy proti silné koruně. Nyní má kolem 50 členů, mezi které patří i největší český podnik, automobilka Škoda Auto Mladá Boleslav.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků