Hlavní obsah

Eurozóna uvažuje o vlastním rozpočtu, Německu se plán zamlouvá

Novinky, pit
Brusel

Sedmnáctičlenná eurozóna by měla mít svůj vlastní rozpočet, který by byl oddělený od dlouhodobého rozpočtu širší Evropské unie. Podle agentury Reuters to vyplývá z návrhu dokumentů pro summit EU, který se uskuteční příští týden.

Foto: Kai Pfaffenbach/Files , Reuters

Ilustrační foto

Článek

„Pro eurozónu je cílem pohybovat se směrem k integrovanému rozpočtovému rámci,“ vyplývá z dokumentů získaných agenturou Reuters. „V této souvislosti by měly být přezkoumány mechanismy, aby se zabránilo neudržitelnému rozpočtovému vývoji, stejně jako mechanismy týkající se fiskální solidarity,“ předpokládá návrh.

Z dokumentu dále vyplývá, že takové mechanismy by byly specifické pouze pro eurozónu, a nebyly by tudíž zahrnuty do dlouhodobého rozpočtu EU. Ten činí zhruba jedno procento HDP 27členného bloku. Rozpočet se používá na podporu zemědělské politiky v rámci EU, stejně jako na investice v chudších zemích a regionech EU.

Myšlenku samostatného rozpočtu eurozóny podporuje Německo. Mnoho dalších zemí mimo eurozónu však vyslovilo obavu, že jeho vytvořením se jim znesnadní přístup k finančním zdrojům, které v současné době získávají z prostředků EU v rámci celého rozpočtu.

Nebude to zítra ani za rok

Jak uvedl server EUobserver.com, polský ministr v rámci EU Piotr Serafin se ve středu vyjádřil v tom smyslu, že jeho země „nemá strach z vlastního rozpočtu eurozóny“. Navíc je obtížné si představit, že by se takový mechanismus rozběhl do roku 2014.

„Rozhodně by to muselo nějak souviset s hospodářskou politikou a konkurenceschopností v eurozóně. Diskuse na toto téma jen tak rychle neskončí,“ předpověděl.

„Přijde čas, kdy budou zapotřebí dva evropské rozpočty, jeden pro jednotnou měnu, protože se bude muset vzájemně více podporovat, a patrně širší rozpočet pro všechny ostatní,“ uvedl v neděli pro BBC britský premiér David Cameron.

Související témata:

Výběr článků

Načítám