Hlavní obsah
Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves Foto: Ints Kalnins, Reuters

Euro je fantastická a okouzlující měna, libuje si estonský prezident

Estonský prezident Toomas Ilves, jehož země přijala jednotnou evropskou měnu letos, si navzdory krizi eurozóny pochvaluje, že přijetí eura bylo "fantastickým nápadem". Prohlásil to na konferenci WP ve Vídni.

Estonský prezident Toomas Hendrik Ilves Foto: Ints Kalnins, Reuters
Euro je fantastická a okouzlující měna, libuje si estonský prezident

"Euro je fantastickou měnou, silnou, okouzlující, která není v ohrožení," prohlásil Ilves, jehož země od letošního ledna nahradila korunu společnou evropskou měnou. Dodal, že díky euru získali investoři důvěru v tuto pobaltskou republiku, a skončily tak spekulace o měně.

"Za současnou krizi není zodpovědné euro, ale chování některých vlád," uvedl Ilves k dluhovým potížím, které v posledních měsících vážně otřásají eurozónou. Prezident proto vyzval ostatní země platící eurem, aby dodržovaly finanční disciplínu.

V této souvislosti zdůraznil, že jedině Estonsko a Lucembursko dodržují stanovená pravidla, podle kterých je třeba držet rozpočtový schodek pod třemi procenty HDP a celkové zadlužení pak po 60 procenty výkonu ekonomiky.

Ilves také uvítal páteční výsledek unijního summitu v Bruselu, kde se eurozóna dohodla na budoucím zpřísnění fiskální politiky členských států.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků