Hlavní obsah
Předseda Evropské rady Donald Tusk Foto: Phil Noble, Reuters

EU prodloužila sankce vůči Rusku

Lídři zemí Evropské unie se ve čtvrtek na summitu v Bruselu jednomyslně shodli na dalším půlročním prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku. Uvedl to na Twitteru předseda Evropské rady Donald Tusk. EU uvalila ekonomické sankce na Rusko v roce 2014 kvůli anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Předseda Evropské rady Donald Tusk Foto: Phil Noble, Reuters
EU prodloužila sankce vůči Rusku

„Rozhodnutí: EU jednomyslně (schválila) prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku vzhledem k nulovému pokroku ohledně dohody z Minsku,” napsal Tusk.

Unie konec svých sankcí už v počátku svázala s plným prosazením mírových dohod z Minsku. Ty byly podepsány v roce 2015, jejich cílem je zastavit ozbrojený konflikt na východě Ukrajiny, přičemž po obou stranách vyžadují klid zbraní a politické řešení krize.

Sankce byly prodlouženy už poosmé 

EU nyní opatření prodloužila již poosmé. O sankcích se začalo znovu intenzivně hovořit poté, co Rusko v listopadu zadrželo v Kerčském průlivu mezi Azovským a Černým mořem ukrajinská plavidla i námořníky. [celá zpráva]

Tusk ve čtvrtek doplnil, že summit též Rusko vyzval k jejich okamžitému propuštění a k tomu, aby v Kerčské úžině opět umožnilo svobodnou plavbu pro všechny lodě.

Sankce, kterých se prodloužení týká, jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Znamená to, že některé ruské firmy budou mít nadále ztížený přístup k mezinárodním financím nebo nebude možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků