Hlavní obsah

Elektřina pro domácnosti zdraží asi o šest procent

Velkoobchodní ceny elektřiny se od ledna příštího roku zvýší o 16,9 procenta. Pro domácnosti by měl být nárůst přibližně třetinový, tzn. o šest procent. Ve středu proběhla letošní druhá aukce elektřiny, ze které vzešly jak ceny pro firmy, tak pro domácnosti. Přesné zvýšení určí ale až v listopadu Energetický regulační úřad (ERÚ).

Elektřina pro domácnosti zdraží asi o šest procent

Zvýšení plyne z výsledků prodeje v tzv. virtuální elektrárně. Při něm ČEZ draží ve virtuálním obchodě malou část své produkce a podle zájmu obchodníků pak stanovuje ceny.

Konečnou úroveň zdražení pro domácnosti určí až vývoj poplatků za distribuci, přenos, systémové služby či podporu obnovitelných zdrojů. Tyto poplatky, které tvoří asi dvě třetiny celkové ceny, stanoví Energetický regulační úřad v listopadu.

Analytici uváděli, že se velkoobchodní ceny na příští rok zvýší o 15 procent. "Tento výsledek je nad očekáváním, je to výborná zpráva pro ČEZ a jeho akcionáře, horší pak pro odběratele," řekl dříve analytik Global Brokers Tomáš Kaňka.

Při první aukci elektřiny dopadlo virtuální hlasování tak, že by se cena elektřiny pro firmy  v příštím roce měla zvednou o 17,1 procenta a pro domácnosti asi o 5,7 procenta. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků