Hlavní obsah
Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

EK dala výrobcům vosku pokutu 676 miliónů eur

Pokutu ve výši 676 miliónů eur (16,6 miliard korun) udělila ve středu Evropská komise (EK) devíti petrochemickým společnostem. Firmy se měly dohodnout na cenách tuhého parafínu.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
EK dala výrobcům vosku pokutu 676 miliónů eur

Mezi pokutovanými je například maďarský MOL, který má zaplatit 23,7 miliónů eur, RWE (37,4 mil. eur), Exxon (83,6 mil. eur) či Sasol (318 mil. eur). Mezi dalšími pokutovanými je Total, Repsol, Eni, Tudapetrol a Hansen & Rosenthal.

Eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová skupinu označila za "parafínovou mafii". "V Evropě zřejmě není žádná domácnost či společnost, která si nekoupila výrobky ovlivněné tímto kartelem 'parafínové mafie'," prohlásila Kroesová.

Evropská komise udělila například na konci loňského roku pokutu ve výši půl miliardy eur čtyřem sklárnám. Firmy vyrábějící plochá skla pro okna, dveře či zrcadla se údajně nelegálně domlouvaly na růstu cen a podmínkách na trhu. Dvě z firem mají své pobočky i v Česku - Saint-Gobain a AGC Flat Europe.

Rekordní pokutu za kartel dostali výrobci výtahů, a to necelou miliardu eur (asi 25 miliard korun).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků