Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Dvě třetiny Čechů řeší práci i na dovolené

Dvě třetiny Čechů i na dovolené řeší pracovní záležitosti, čtvrtina pak intenzivně. Takřka tři čtvrtiny tuzemských turistů preferují kratší dovolené, do dvou týdnů v kuse. Mimo letní prázdniny si hlavní dovolenou vybírají tři z deseti zaměstnanců, nejvíce v září. Vyplývá to z průzkumu pracovního portálu Jobs.cz.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Dvě třetiny Čechů řeší práci i na dovolené

"Masové rozšíření smartphonů a tabletů proměnilo způsob trávení volna. Většina lidí je už celkem dlouho zvyklá na to, že jim kolegové nebo obchodní partneři mohou v pracovních záležitostech zavolat v podstatě kdykoliv. Avšak rychlé mobilní datové spojení, dostupné i cenově v podstatě kdekoliv, tento aspekt ještě posiluje," uvedl analytik Jobs.cz Tomáš Ervín Dombrovský.

Skutečně „vypnout” a užít si dovolenou podle něj dnes dokáže jen malá část lidí.

Třiasedmdesát procent lidí volí dovolenou do dvou týdnů v kuse, volno delší než tři týdny vcelku si bere jen 13 procent zaměstnanců.

Obliba dovolených mimo tradiční termíny během letních prázdnin je podle průzkumu na vzestupu, převážná část českých zaměstnanců však má vydatnější odpočinek od pracovních povinností stále spojen především s červencem. Svou hlavní dovolenou si výhradně v tomto měsíci letos vybírá 31 procent lidí.

Češi drobí dovolenou

Dalších 17 procent volí čas na přelomu července a srpna. Pouze v srpnu svou hlavní dovolenou prožije 22 procent lidí. Další v pořadí obliby je září s 11procentním podílem. Plných 13 procent lidí si letos hlavní dovolenou vybírá mimo letní měsíce.

"Češi poměrně často volí krátké, rozdrobené dovolené. V evropském kontextu se tuzemský přístup poněkud vymyká, v řadě zemí jsou nejběžnější třítýdenní i delší dovolené v kuse. Výsledkem české dovolenkové askeze je mimo jiné fakt, že pouze necelá třetina zaměstnanců si během roku vybere všechno volno, na které má nárok," dodal Dombrovský.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků