Hlavní obsah
Šéf Sazky Aleš Hušák Foto: Milan Malíček, Právo

Dva akcionáři Sazky na ni podali trestní oznámení

Dva akcionáři loterijní společnosti Sazka Autoklub a Sdružení technických sportů na ni podali trestní oznámení. Obě organizace tvrdí, že z firem, které ovládají pražskou O2 arenu, bylo tento měsíc nezákonně neznámo kam vyvedeno 75 miliónů korun. Policie chce kauzu začít vyšetřovat příští týden, hodlá si vyžádat všechny písemné materiály a obeslat první svědky. Informovala o tom v sobotu televize Nova.

Šéf Sazky Aleš Hušák Foto: Milan Malíček, Právo
Dva akcionáři Sazky na ni podali trestní oznámení

Obě organizace, které oznámení podaly, tvrdí, že peníze byly vyvedeny z občanského sdružení Zelený ostrov, které založili akcionáři Sazky a jež ovládá O2 arenu, do firmy Bestsport, která arenu provozuje. Transakce proběhla na základě vydání směnky.

Podle autorů trestního oznámení není jasné, co se s penězi stalo. Šéfové obou sportovních svazů ale v oznámení podle televize naznačují, že za celou transakcí stál šéf Sazky Aleš Hušák, který je i ve vedení Bestsportu.

Na hlouposti a nesmyslná tvrzení obvykle neodpovídáme.
šéf Sazky Aleš Hušák

"Na hlouposti a nesmyslná tvrzení obvykle neodpovídáme. Z vyjádření obou pánů zoufale čiší snaha udělat z naprosto standardní operace trestný čin. Pánové by si měli pečlivě prostudovat, co schvalovaly valné hromady občanského sdružení Zelený ostrov a akciové společnosti Bestsport," reagoval Hušák.

Televize Nova informovala, že směnka byla vydána na základě rozhodnutí členů výkonné rady Zeleného ostrova Jana Ulrycha a Jana Boháče. Ulrych Nově řekl, že o věci nic neví, a dále s Boháčem odmítli záležitost podrobně komentovat.

"Ti, kteří tuto směnku podepsali bez vědomí pléna Zeleného ostrova, se dopustili trestného činu," řekl šéf Autoklubu Roman Ječmínek. Předseda Sdružení technických sportů Zdeněk Ertl dodal, že porušili povinnosti při správě cizího majetku. Podle trestního oznámení může o vydání podobné směnky rozhodnout jen valná hromada, a nikoli zmínění členové rady.

"Mohu potvrdit, že takový podnět jsme obdrželi, tento podnět byl již přidělen konkrétnímu státnímu zástupci," řekla Nově k trestnímu oznámení mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Trestnímu oznámení nečelí Sazka poprvé 

Již dříve podala na Sazku trestní oznámení společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka. Viní ji z podvodu ve stadiu pokusu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Moranda má za Sazkou pohledávku ve výši 421,8 miliónu korun, kterou jí postoupila Komerční banka.

Podání trestního oznámení zvažuje rovněž Ústřední automotoklub ČR, který je největším svazem Sdružení sportovních svazů, tedy minoritního akcionáře Sazky. Konkrétně by šlo o trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, ke kterému mohlo dojít ze strany statutárních zástupců loterijní firmy.

Sazka je od ledna v insolvenčním řízení. Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků