Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Phil Noble, Reuters

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše za téměř 10 let

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v květnu dostala na nejvyšší úroveň za téměř deset let, k jejímu nárůstu přispěly naděje na pokles politické nejistoty. Vyplývá to z pondělních údajů společnosti Sentix. Index důvěry vystoupil na 27,4 bodu z dubnových 23,9 bodu, čímž se dostal na nejvyšší úroveň od července 2007.

Ilustrační foto Foto: Phil Noble, Reuters
Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny je nejvýše za téměř 10 let

Index překonal očekávání analytiků, kteří v anketě agentury Reuters jeho květnovou hodnotu odhadovali v průměru na 25 bodů. „Investoři zjevně očekávají pokles politické nejistoty v eurozóně,” uvedla výzkumná společnost. Průzkum provedla mezi asi tisícovkou investorů v období od 4. do 6. května, tedy před druhým kolem prezidentských voleb ve Francii, ve kterém liberál Emmanuel Macron porazil krajně pravicovou političku Marine Le Penovou.

Dílčí index důvěry v německou ekonomiku se vyšplhal na nejvyšší úroveň od března 2015. „Německá ekonomika zůstává ve skvělém stavu,” uvedl Sentix. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Pokles naopak vykázal index pro Spojené aktivity, neboť investoři začínají být skeptičtější k hospodářské politice nového prezidenta Donalda Trumpa. „Atraktivita Trumpovy politiky je čím dál nižší,” poznamenala společnost Sentix.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků