Hlavní obsah
Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany čeká neplánovaná týdenní odstávka. Foto: Miroslav Homola, Právo

Dukovany mají problémy s motorem dieselového generátoru, odstaví druhý blok

V Jaderné elektrárně Dukovany začne v pátek ve 23 hodin neplánovaná odstávka druhého výrobního bloku. Technici budou opravovat závadu na motoru jednoho ze záložních dieselových generátorů. Odstávka bude krátkodobá, uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Druhý blok Jaderné elektrárny Dukovany čeká neplánovaná týdenní odstávka. Foto: Miroslav Homola, Právo
Dukovany mají problémy s motorem dieselového generátoru, odstaví druhý blok

Podle údajů zveřejněných na webu firmy ČEZ by měla být výroba v tomto bloku obnovena o týden později, v pátek 5. ledna. Zbývající tři bloky Dukovan zůstávají v provozu.

Závadu v motoru jednoho ze záložních dieselových generátorů zjistili technici při pravidelných zkouškách zařízení. V elektrárně je takových záložních generátorů 18. „Jde o zařízení, které by dodávalo elektřinu v případě, kdy by nefungoval ani jeden blok a nebyla k dispozici elektřina z přenosové sítě včetně linek záložního napájení,” upřesnil mluvčí s tím, že zatím nebyly nikdy naostro využity.

Na odběratele nebude mít podle mluvčího odstávka vliv, protože spotřeba elektřiny je v tomto období se svátky až o pětinu nižší než v běžných pracovních dnech.

„Elektřiny tak bývá přebytek a je nutné její množství regulovat. I z tohoto důvodu Jaderná elektrárna Dukovany v uplynulých dnech snižovala svůj výkon o více než deset procent,” uvedl Bezděk.

Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2040 megawattů pokrývají pětinu celkové spotřeby elektrické energie v Česku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků