Hlavní obsah
Šéf komise posuzující důchodovou reformu Vladimír Bezděk, ministr financí Eduard Janota a šéf resortu sociálních věcí Petr Šimerka. Foto: Petr Horník, Právo

Důchodová reforma počítá s jednotnou DPH, potraviny a služby podraží

Návrh důchodové reformy počítá se snížením pojistného z 28 na 23 procent hrubé mzdy a s polovičním snížením stropu pro odvody. Propad příjmů by kryla jednotná sazba DPH ve výši 19 procent, což by se dotklo cen většiny potravin a služeb. Dvě varianty návrhu ve středu představil poradní expertní sbor ministra financí a ministra práce a sociálních věcí, takzvaná Bezděkova komise.

Šéf komise posuzující důchodovou reformu Vladimír Bezděk, ministr financí Eduard Janota a šéf resortu sociálních věcí Petr Šimerka. Foto: Petr Horník, Právo
Důchodová reforma počítá s jednotnou DPH, potraviny a služby podraží

Komise chce také zvyšovat věk pro odchod do důchodu a zrušit vdovské a vdovecké důchody. Vyplývá to ze závěrečné zprávy komise zveřejněné na webech ministerstva financí a ministerstva práce a sociálních věcí.

První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek ve středu na tiskové konferenci vyjádřil s finální verzí penzijní reformy spokojenost. Podle jeho slov překonala reforma jeho představy. „Je ještě více pravicově populistická, než jsem očekával,“ řekl s nadsázkou Kalousek s tím, že strana k tomu zatím nemá žádné oficiální vyjádření.

V první variantě Bezděkova komise navrhuje zachovat současný systém, do kterého by se odvádělo 20 procentních bodů z 23procentní sazby pojistného. Vedle něj by ovšem vznikl nový fondový pilíř, do kterého by šly zbývající tři procentní body. Zde by si lidé spořili na individuální penzijní účty. Změna by se týkala lidí, kterým by při zahájení reformy bylo 40 a méně let. Ti starší by se řídili současným penzijním systémem.

Pojistné by nadále vybírala ČSSZ

Výběr pojistného by v obou pilířích prováděla Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Investiční správu individuálních účtů by prováděly reformované penzijní fondy, investiční společnosti nebo asset manažeři podle výběru pojištěného. "V rámci posílení důvěry veřejnosti lze uvažovat i o modelu, že v případě přání účastníka lze prostředky druhého pilíře investovat výhradně do českých státních dluhopisů," píše se ve zprávě. Tím by podle komise ručil za investiční riziko svou úvěrovou kredibilitou přímo stát.

Kromě těchto dvou pilířů by existoval ještě pilíř třetí, kam by patřilo životní pojištění a reformované penzijní fondy. Zachovala by se zde současná přímá podpora státu.

Ve druhé variantě by do prvního pilíře tvořeného současným systémem šlo všech 23 procent odváděných z hrubé mzdy. Vedle něj by ovšem existoval i druhý pilíř, do kterého by si lidé na individuální účty posílali dobrovolně další tři procenta. Za to by jim stát přispěl stejnou částkou. Druhý pilíř by spravovaly penzijní fondy.

Prostředky, které by si lidé naspořili v obou variantách ve druhém pilíři, by se vyplácely formou doživotních plateb. V případě, že by člověk zemřel ještě před jejich čerpáním, převedly by se na penzijní účty pozůstalých.

ČSSD odmítá privatizaci důchodového systému

Proti navrhované reformě se staví sociální demokracie ústy svého prvního místopředsedy Bohuslava Sobotky s tím, že změny ohrozí rodinné rozpočty.

„Privatizace důchodového systému je podle ČSSD z hlediska dlouhodobé rovnováhy veřejných financí nepřiměřeným rizikem a může vést k omezení přístupu nízkopříjmových skupin obyvatelstva k veřejným službám a odsoudit je k sociálním dávkám na úrovni existenčního minima,“ uvedl ve čtvrtek v tiskové zprávě Sobotka.

Připomněl přitom situaci ve Spojených státech, kdy v roce 2008 kvůli krizi klesly naspořené finance Američanů o čtvrtinu, tvrdí Sobotka. Podle něj tzv. systém opt-out neslouží lidem, ale pouze jako dobrý byznys privátním penzijním fondům.

Sobotkovi se ani nelíbí sbližování sazeb DPH.

Anketa
Souhlasíte s návrhem penzijní reformy podle Bezděkovy komise?
Ano
65 %
Ne
35 %
Celkem hlasovalo 31570 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků