Hlavní obsah
Dálnice D11 končí kvůli nevykoupeným pozemkům před Hradcem Králové. Foto: Právo

Dostavba D11 začíná, klíčový pozemek pořád chybí

Po osmileté přestávce začne dostavba dálnice D11, která se začala budovat už v roce 1978. Kdy ale bude konečně hotová, si silniční ředitelství odhadnout netroufá. Nabídku na odkup posledního překážejícího pozemku zašle město Hradec Králové farmářce Štrosové příští týden.

Dálnice D11 končí kvůli nevykoupeným pozemkům před Hradcem Králové. Foto: Právo
Dostavba D11 začíná, klíčový pozemek pořád chybí

Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové právě kvůli tomu, že se nedařilo vykoupit pozemky farmářek Ludmily Havránkové a Jaroslavy Štrosové. Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Štrosová v lednu 2012 státu svou polovinu pozemku darovala. Advokát měl ale chybné zmocnění a ministerstvo financí darovací smlouvu nepřijalo.

Na dálnici, která by podle plánů měla z Hradce Králové pokračovat do Polska, ale už město nechtělo dál čekat.

„U paní Štrosové zastupitelstvo schválilo výkup, v současné době je znění smlouvy u právníků. Já myslím, že to příští týden podepíšeme a pošleme paní Štrosové,“ řekl Novinkám primátor Hradce Králové Zdeněk Fink. O jakou částku jde, prý upřesní, až na radnici smlouvu podepíší. Podle dřívějších informací má jít o 1,7 miliónu korun.[celá zpráva]

Město podle smlouvy koupí od Štrosové ideální polovinu parcely. Druhá polovina pozemku patří Ludmile Havránkové a někteří hradečtí zastupitelé vyjádřili obavy, aby transakci nějakým způsobem nezkomplikovala. Podle informací Novinek se Hradec dohodl se Štrosovou, s Havránkovou ale stále ještě probíhají jednání.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

„Já mám instrukci se k té věci žádným způsobem nevyjadřovat,“ řekl David Štros, právník a syn Jaroslavy Štrosové, pro Novinky.cz.

Kdy by měla být D11 konečně hotová, si Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) odhadovat netroufá, právě kvůli dosud nedořešené otázce pozemků. „Dokud ten pozemek nemáme, tak to samozřejmě jisté není,“  řekl Novinkám Jan Studecký mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR na otázku, zda má ŘSD při obnovení prací jistotu, že je také dokončí.

Na sporném místě se má stavět na jaře

I když zbývá postavit necelé tři kilometry, musí se zde postavit křižovatky a mosty, což trvá. Podle mluvčího může trvat i několik let. Podle primátora Finka se na sporných pozemcích plánuje pracovat někdy v „dubnu, květnu příštího roku”.

Dostavbu by mohly zdržovat i požadavky archeologů, kteří v oblasti dokončují průzkum. „Pokud mám správné informace, tak archeologické průzkumy mohou probíhat souběžně s pracemi na dálnici,” tvrdí ale hradecký primátor.

S dostavbou D11 do Hradce Králové by se mělo začít v úterý 22. července, řekl počátkem týdne ministr dopravy Antonín Prachař. Za úsek zaplatí stát stavební firmě Eurovia zhruba jednu miliardu korun. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků