Hlavní obsah
Dálnice D11 zatím končí tři kilometry před Hradcem Foto: archív, Právo

Dostavba D11 do Hradce Králové začne za týden

Po dlouhých letech čekání na vyřešení sporu kolem pozemků se konečně za týden začne s dostavbou dálnice D5 do Hradce Králové. Uvedl to v úterý ministr dopravy Antonín Prachař. Za zhruba tříkilometrový úsek dálnice zaplatí stát podle ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavební firmě Eurovia asi miliardu korun.

Dálnice D11 zatím končí tři kilometry před Hradcem Foto: archív, Právo
Dostavba D11 do Hradce Králové začne za týden

Dohodnutá cena představuje podle ministra dopravy snížení ceny o 18 procent proti tomu, co si mohla Eurovia podle původní smlouvy nárokovat. Kromě navýšení ceny o takzvanou valorizaci, která má být kompenzací za dlouholeté přerušení stavby, jednal se zhotovitelem stát rovněž o dalších podmínkách, jako je převzetí archeologického průzkumu. Radnice Hradec Králové zahájení dostavby dálnice přivítala.

„Na dálniční spojení s Prahou čekáme desítky let. Dostavba D11 do Hradce Králové zároveň umožní pokračovat ve stavbě dálnice dál k polským hranicím," řekl hradecký primátor Zdeněk Fink (Hradecký demokratický klub). Na dobré cestě jsou podle něj i jednání o získání posledního chybějícího pozemku v trase D11 od sester Ludmily Havránkové a Jaroslavy Štrosové.

Začnou křižovatkami a mosty

„Začneme stavět tam, kde není žádný problém. To znamená, že začneme s křižovatkami a mosty," uvedl mluvčí ředitelství silnic Jan Rýdl. Se zahájením dostavby chybějícího úseku od křižovatky Kukleny na okraji Hradce Králové počítá ŘSD dlouhodobě.

Na druhé straně u obce Vlčkovice totiž zahájení stavebních prací blokuje nedořešený spor o pozemky Ludmily Havránkové a její sestry Jaroslavy Štrosové a rovněž nedokončený archeologický průzkum.

Stavba dálnice D11 skončila v roce 2006 asi tři kilometry před Hradcem Králové právě kvůli tomu, že se mu nedařilo vykoupit pozemky Havránkové a Štrosové. Pozemky, které vlastnila výhradně Havránková, stát již získal. Štrosová v lednu 2012 státu svou polovinu pozemku darovala. Advokát měl ale chybné zmocnění a ministerstvo financí darovací smlouvu nepřijalo.

Staví se od roku 1978

Dálnice D11 se staví od roku 1978. Podle plánů by od Hradce Králové měla D11 pokračovat dál k Jaroměři a poté k polským hranicím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků