Hlavní obsah
Vývoj kurzu dolaru k euru Foto: David Ryneš, Novinky

Dolar bude ještě letos dražší než euro, odhaduje banka Morgan Stanley

Euro by v letošním roce mělo sestoupit pod paritu s americkým dolarem, předpověděla v pondělí americká investiční banka Morgan Stanley. Jednotná evropská měna by se podle nové prognózy měla ve čtvrtém čtvrtletí prodávat za 0,98 USD, namísto dříve předpokládaných 1,05 USD.

Vývoj kurzu dolaru k euru Foto: David Ryneš, Novinky
Dolar bude ještě letos dražší než euro, odhaduje banka Morgan Stanley

Během pondělního obchodování euro sestoupilo na čtyřtýdenní minimum 1,0561 USD. Dolů evropskou měnu tlačí pokles výnosů evropských dluhopisů, nicméně investory znepokojují také finanční problémy Řecka.

„Předpokládané opětovné zrychlování americké ekonomiky by mělo držet dolar při síle,” uvedli analytici Morgan Stanley. „Rozdíly ve výnosech budou držet euro pod tlakem,” dodali podle agentury Reuters.

Evropská centrální banka (ECB) v rámci snahy o podporu ekonomiky eurozóny drží svou základní úrokovou sazbu na rekordním minimu 0,05 procenta. Navíc do ekonomiky pumpuje peníze prostřednictvím nákupů vládních dluhopisů a dalších cenných papírů. Tyto nákupy pak přispívají k poklesu výnosů dluhopisů.

Vývoj kurzu dolaru

Foto: David Ryneš, Novinky

Pokračující uvolňování měnové politiky v eurozóně je v ostrém kontrastu s vývojem ve Spojených státech. Americká centrální banka (Fed) totiž nákupy vládních dluhopisů již v loňském roce ukončila a nyní se připravuje na zvyšování úrokových sazeb.

Oslabení eura vůči dolaru se projevuje i na kurzu koruny. Směnárny v současné době prodávají dolar za téměř 26 korun. Podle některých českých ekonomů by v příštích letech mohl být dolar až za 30 korun. Mezinárodní poradenská a auditorská společnost EY očekává v roce 2016 kurz dolaru 27,1 koruny a v roce 2017 posílení koruny k 26,40.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků