Hlavní obsah
Veterináři nařídili, aby přepravce maso zlikvidoval v asanačním podniku. Foto: SVS

Dodávka vezla na dětský tábor čtvrt tuny kazícího se masa

Čtvrt tuny masa a masných výrobků v nevyhovujících podmínkách vezla dodávka, kterou na Táborsku koncem minulého týdne zastavili jihočeští veterináři společně s celníky. Zásilka, z níž kapalo, mířila na dětský tábor na Jindřichohradecku. Právo o tom ve středu informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

Veterináři nařídili, aby přepravce maso zlikvidoval v asanačním podniku. Foto: SVS
Dodávka vezla na dětský tábor čtvrt tuny kazícího se masa

Řidič vezl vepřové, drůbeží i mleté maso v naprosto nevyhovujících podmínkách.

„Přepravní prostor vozidla nebyl vybaven chladicím zařízením pro přepravu chlazených nebo mražených potravin. To se také projevovalo na přepravovaných produktech, které byly částečně rozmražené a vytékala z nich tekutina. Kontrolní měření ukázalo naprosto nevyhovující teplotu,“ uvedl Petr Majer ze Stání veterinární správy.

Dodavatel podle něj není z Jihočeského kraje. „V tuto chvíli ale nebudeme konkretizovat, o koho jde, případ stále prošetřujeme,“ dodal mluvčí.

Zajištěné maso nebylo označené, chyběly k němu doklady a kontrola také zjistila, že přepravce není registrován u krajské veterinární správy. „Jelikož potraviny přepravované za nevyhovujících podmínek představují riziko pro zdraví spotřebitelů, byla celá zásilka na místě znehodnocena barvou,“ dodal Majer.

Veterináři také okamžitě nařídili likvidaci masa.

Maso se v teple kazilo

Foto: SVS

Maso měly konzumovat děti, které tráví čas na táboře u obce Rosička na Jindřichohradecku. Naštěstí se k nim nedostalo.

„My jsme okamžitě, kdy jsme se informaci o špatně převáženém masu dozvěděli, na táboře provedli kontrolu. Mrazáky ale byly prázdné, protože to maso tam naštěstí nedorazilo. Z našeho pohledu tedy problém nebyl. Tábor si zajistil dodávky přes jinou firmu,“ řekla Právu Kvetoslava Kotrbová, ředitelka Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích, s tím, že dětské tábory v Jihočeském kraji budou stále pod přísným dohledem hygieniků.

Žádnou pokutu organizátorům tábora hygienici neuložili. Problém s firmou, která dodává zboží na dětské tábory i v jiných krajích, ohlásili na ministerstvo zdravotnictví.

Za porušení zákona o potravinách hrozí přepravci od Státní veterinární správy až milionová pokuta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků