Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Developeři plánují postavit v Česku víc bytů než loni

Developeři odhadují pro letošní rok růst bytové výstavby v Česku o 3,7 procenta. V Praze by se měla nabídka zvyšovat ještě rychleji. Vyplývá to ze studie CEEC Research a KMPG.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Developeři plánují postavit v Česku víc bytů než loni

Loni se v Česku podle údajů Českého statistického úřadu dokončilo 23 881 bytů včetně těch v rodinných domech.

Poptávka po nových bytech bude letos kopírovat nabídku. Podle odhadů ředitelů developerských společností by se v celém Česku mělo prodat o 3,6 procenta bytů více než loni.

Růst potáhne hlavně trh s byty v hlavním městě. "Největší část trhu s novými byty v ČR tvoří Praha – až 60 procent nových bytů se prodá v hlavním městě. Zde by měla nabídka růst nejrychleji, a to až o 6,8 procenta. Z pohledu prodejů hovoří nejodvážnější odhady o rekordním prodeji až 6000 prodaných nových bytů v Praze v tomto roce," uvedl ředitel analytické společnosti CEEC Research Jiří Vacek.

Růst táhnou nízké úroky

Podle Pavla Klimenta z KPMG je růst poptávky po rezidenční výstavbě tažen nízkými úrokovými sazbami a optimističtějším očekáváním kupujících. "Roste také podíl poptávky po rezidenčních nemovitostech jako formě investice a uložení prostředků. Tato část poptávky tvoří okolo 25 procent," doplnil.

Největší zájem bude podle generálního ředitele společnosti Průmstav Rafaela Morena o levnější byty. "Očekáváme růst, a to zejména v nižších cenových hladinách. Nízké úrokové sazby hypoték s chutí drobných investorů investovat do nájemního bydlení zajistí v roce 2015 a 2016 zajímavý růst zejména v lokalitách velkých aglomerací, jako je Praha a Brno. Ti developeři, kteří budou mít v tomto segmentu co nabídnout, budou vítězi," uvedl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků