Hlavní obsah
Deutsche Bank. Ilustrační foto Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Deutsche Bank poslala americkému fondu omylem šest miliard dolarů

Deutsche Bank omylem poslala na účet jednoho amerického hedgeového fondu šest miliard dolarů (143,2 miliardy Kč). Podle britského listu Financial Times (FT) jde o chybu zaměstnance, který špatně zpracoval obchodní pokyn. Bance se podařilo další den získat od klienta částku zpět, přesto je to pro německou banku nepříjemný incident.

Deutsche Bank. Ilustrační foto Foto: Michael Probst, ČTK/AP
Deutsche Bank poslala americkému fondu omylem šest miliard dolarů

Podle FT, který se odvolává na informovaný zdroj, obchodní pokyn zpracovával jeden z nižších členů týmu obchodníků s devizami v červnu, a to v době, kdy byl jeho šéf na dovolené. Obchodník pracoval s hrubým údajem místo čisté hodnoty, takže výsledkem bylo číslo s "příliš velkým počtem nul". Podobné chyby jsou běžné, taková výše chybné částky je však podle listu vzácná.

Největší německé bance se nedaří obnovit ziskovost a po korupčním skandálu a nesplnění několika cílů výkonu na to doplácí i její pověst. Nejnovější chyba vyvolává otázky ohledně kontroly v bance, zejména proč nebyla transakce zpracována podle takzvaného principu čtyř očí, který vyžaduje, aby každý obchod byl před konečným zpracováním přezkoumán ještě jinou osobou.

Deutsche Bank o incidentu informovala americkou centrální banku (Fed), Evropskou centrální banku (ECB) a britský úřad pro regulaci finančního trhu (FCA), uvedl britský list. Zprávu ale odmítla komentovat.

Banka ve třetím čtvrtletí podle předběžných údajů hospodařila s rekordní ztrátou šest miliard eur (162,5 miliardy Kč). Varovala také, že zřejmě sníží dividendu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků