Hlavní obsah

Daňový formulář je složitý i pro ministra financí Kalouska

S blížícím se posledním březnovým dnem se blíží i termín pro podání daňových přiznání za loňský rok. Pokud poplatníkům připadá daňový formulář složitý, může jim být útěchou, že to samé si o něm myslí i poslanci a někteří členové vlády.

Daňový formulář je složitý i pro ministra financí Kalouska

"Je složitý i pro ministra financí. Děláme všechno pro to, aby byl jednodušší," řekl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL).

Naopak Kalouskův stínový protějšek z ČSSD Bohuslav Sobotka zastává názor, že formulář dokáže vyplnit i člověk, který není profesionální účetní. "Na druhou stranu vám to několik hodin času zabere," podotýká. Daňové přiznání si v minulosti zpracovával sám a bez poradce, když využíval společného zdanění manželů.

Test v poslanecké Sněmovně

"Celý proces přiznávání daní je poměrně složitý," potvrzuje poslanec ODS Libor Ježek, který současně podniká jako daňový poradce. "Bylo by zajímavé udělat test, že ani poslanci Poslanecké sněmovny se podle mého názoru v naprosté většině v něm nevyznají," domnívá se exministr financí Vlastimil Tlustý (ODS).

Služeb odborníka využívá například předseda opoziční ČSSD Jiří Paroubek, i když daňovému formuláři prý rozumí. "Je to samozřejmě složité, ale pro mě je to srozumitelné, protože jsem se v tom nějakou dobu pohyboval," řekl.

Nemyslí si však, že by se mohlo podařit podobu daňového přiznání zjednodušit. "Bylo by to báječné, ale obávám se, že se to nepodaří nikomu a v žádné zemi," podotkl.

Předseda Sněmovny si formulář vyplní sám

Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) si naproti tomu zpracovává přiznání sám. "Pracoval jsem šest let na finančním úřadu, takže pro mne to není problém," řekl. Zastává názor, že formulář je složitý. "Ten člověk to musí znát a musí se v tom orientovat," zdůraznil. Jak ale dodal, na zjednodušení daňových formulářů se snaží pracovat.

Podle Sobotky je jednou z možností, jak přiznání zjednodušit, výrazné zjednodušení zákona o daních z příjmů. "Což jsem v té době také zadal a ministr financí Kalousek v tom pokračuje. Ale zatím se to nepodařilo dotáhnout do konce," konstatoval. Za další cestu považuje podávání po internetu.

Poslanci a daňovému poradci Ježkovi bude letos přiznání sestavovat jeho manželka, která v tom má prý větší praxi než on. "Kontroluji přiznání některým daňovým subjektům. Je jednodušší ho kontrolovat než sestavovat," uvedl.

Poslanecká účtárna pracuje za poslance

Poslanci, kteří nemají žádné příjmy kromě poslaneckých, přiznání podávat nemusí. Daně jim zúčtuje sněmovní účtárna. Toho využívá například Tlustý, který tvrdí, že žádné jiné příjmy kromě poslaneckých nemá, i současný ministr Kalousek.

Základní plat poslance beze všech příplatků je 61 400 korun hrubého měsíčně. Řada z nich si ale přivydělává například podnikáním nebo působí v orgánech různých institucí.

Kdo využívá služeb najatého daňového poradce, má čas na podání daňového přiznání až do června. Do konce března však musí na příslušném finančním úřadu uložit plnou moc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků