Hlavní obsah
Jan Světlík starší Foto: Aleš Honus, Právo

Další Světlíkova firma v potížích. Vítkovice Revmont na sebe podala návrh na insolvenci

Společnost Vítkovice Revmont ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG) ostravského podnikatele Jana Světlíka na sebe podala návrh na insolvenci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Jan Světlík starší Foto: Aleš Honus, Právo
Další Světlíkova firma v potížích. Vítkovice Revmont na sebe podala návrh na insolvenci

Firma podání návrhu zdůvodnila rozhodnutím Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj z minulého týdne, podle kterého má uhradit za své dodavatele zhruba 37,9 miliónu korun jako doplatek na dani z přidané hodnoty. Vítkovice Revmont nejsou výrobní firmou, fungují jako obchodní a projektová společnost a mají pouze pět zaměstnanců.

„DPH podle sdělení správce daně neodvedl některý z dodavatelů Revmontu, a Revmont tak má být údajným ručitelem a hradit místo skutečného dlužníka,” uvedla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Firma se podle ní proti rozhodnutí brání právní cestou, což ale nemá odkladný účinek. „Důsledkem je zahájení daňové exekuce, kvůli které dnes představenstvo Vítkovic Revmont podalo návrh na insolvenci spojený s návrhem na povolení reorganizace,” uvedla mluvčí.

Firma v insolvenčním návrhu uvedla, že má 30 věřitelů, kteří u ní mají pohledávky za více než 19 miliónů korun. Vůči šesti z těchto věřitelů má závazky, které jsou po splatnosti delší než 30 dnů, a to v celkové výši přes 3,3 miliónu korun. Závazky za 2,8 miliónu přitom u Revmontu má společnost Vítkovice Heavy Machinery rovněž ze skupiny VMG.

Tři firmy ze skupiny poslal soud do úpadku

V loňském roce obrat Revmontu přesáhl 177 miliónů korun. „Výsledkem hospodaření za minulý rok je — vlivem opravných položek na pohledávky ve skupině — ztráta,” doplnila mluvčí.

Podle vedení společnosti Revmontu daňová povinnost nevznikla, firma se tedy brání zákonnými prostředky, musela ale podat návrh na prohlášení úpadku a požádat soud o ochranu před věřiteli.

„Do úpadkové situace se Revmont dostal sice až na základě rozhodnutí správce daně, je ale jasné, že při daňové exekuci nebude schopen plnit splatné závazky. Daňovou exekucí má Revmont postiženy všechny disponibilní prostředky, včetně běžných účtů, ze kterých hradí standardní závazky," uvedla Kijonková.

Ředitel Revmontu Petr Špaček uvedl, že samotnému Revmontu daňová povinnost nevznikla. „Nemůžeme platit nic, a to přesto, že bychom jinak normálně fungovali. Insolvenční návrh jsme tedy byli nuceni podat,” uvedl.

Celá skupina Vítkovice Machinery Group zahrnuje více než 20 firem, které mají dohromady okolo 5500 zaměstnanců. Několik společností ze skupiny se loni dostalo do problémů a tři z nich — Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi — poslal soud do úpadku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků