Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo

Czech Coal musí dodávat uhlí do Opatovic i příští rok, nařídil soud

Společnost Czech Coal musí dodávat uhlí v plném rozsahu Elektrárnám Opatovice (EOP) i příští rok. Předběžným opatřením to nařídil Krajský soud v Ústí nad Labem, jak sdělila mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Ilustrační foto Foto: Michaela Říhová, Právo
Czech Coal musí dodávat uhlí do Opatovic i příští rok, nařídil soud

Obě firmy spolu vedou obchodní spor už zhruba půl roku. Czech Coal vypověděl EOP smlouvu 7. června kvůli údajné půlmiliardové pohledávce. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že mu zřejmě jde o zvýšení cen. Soud později nařídil Czech Coal předběžným opatřením, aby dodával alespoň do konce roku 2012.

O dodávkách pro následující léta od té doby obě strany neúspěšně vyjednávají. Návrhů smlouvy si už vyměnily několik. EOP v červenci podaly žalobu na Czech Coal pro nedodržení smlouvy, požaduje také náhradu vzniklé škody. Soud o ní dosud nerozhodl. Elektrárna považuje odstoupení od smlouvy za protiprávní a uváděné důvody za zavádějící, nerelevantní a neakceptovatelné.

Elektrárna zvažovala, že by mohla spalovat uhlí z dolu Mibrag v Německu, který zčásti vlastní majitel elektrárny Energetický a průmyslový holding (EPH). Bylo by ale nutné vyřešit různé technologické problémy způsobené jiným palivem a zřejmě by to zvýšilo náklady.

Opatovická elektrárna ročně spotřebuje až dva milióny tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z EOP odebírá na 60 000 domácností v aglomeraci Hradce Králové, Pardubic a Chrudimi. Společnost také v regionu zásobuje teplem instituce či průmyslové objekty.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků