Hlavní obsah
Šéf ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Michaela Říhová, Právo

ČSSD: Neprokážete drahý nákup? 100procentní trestná daň vás nemine

Sociální demokracie chce po případném úspěchu v podzimních volbách zavést nejvyšší daně v české historii - 76 a 100 procent. Šestasedmdesátiprocentní daň zaplatí všichni bohatí lidé, kteří nebudou moci dokázat, kde vzali peníze například na své luxusní auto nebo na drahý dům. A dokonce stoprocentní daň zaplatí lidé odsouzení za závažné trestné činy. Ti tak přijdou o všechen majetek, jehož původ nedokážou prokázat.

Šéf ČSSD Jiří Paroubek a místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka Foto: Michaela Říhová, Právo
ČSSD: Neprokážete drahý nákup? 100procentní trestná daň vás nemine

Informovaly o tom v pátek Hospodářské noviny. Nejnovější volební tahák sociálních demokratů počítá s tím, že po každém, kdo v konkrétním roce koupí dům či byt nad 10 miliónů nebo jiné věci nad dva milióny, budou moci nově finanční úřady žádat majetkové přiznání. A pokud v něm člověk sám neprokáže, že si na tyto věci mohl vydělat, zaplatí je z velké části znovu. Tentokrát státu. Aniž by mu policie nebo soudy musely dokazovat, že provedl něco trestného.

"Pokud finanční úřad uvidí zcela zjevný nesoulad mezi příjmy a majetkem, bude moci vyměřit sankční daň ve výši 76 procent," řekl HN místopředseda ČSSD a stínový ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj právě tento návrh pomůže státu s bojem proti daňovým únikům a praní špinavých peněz.

Nové zdaňování nelegálních příjmů se ale nebude vztahovat na lidi, kteří už své milióny utratili. Pokud socialisté volby vyhrají, bude nový návrh platit pravděpodobně od začátku roku 2011. Finanční úřady pak budou moci po začátku platnosti zákona zkontrolovat všechny "podezřelé" lidi tři roky od nakoupení majetku.

Podobný zákon zrušil na Slovensku Ústavní soud

Podobný zákon, který navrhuje ČSSD, už platí například v Irsku nebo ve Velké Británii. I na Slovensku mohly finanční úřady dodatečně danit majetek nad osm miliónů korun, Ústavní soud to ale loni zrušil. "Zákon porušuje ústavní princip právní jistoty a připouští nadměrné zasahování do práva vlastnit majetek," vysvětlil tehdy mluvčí slovenského soudu Josef Skybjak. Na Slovensku přitom platí stejná Listina základních práv a svobod jako v Česku.

Policie sice už dnes může zabavovat zločincům majetek, ovšem musí dokázat, kolik a na jakém trestném činu vydělali. Návrh ČSSD má detektivům práci usnadnit. Experti na finanční kriminalitu říkají, že takový zákon je nezbytný. "Je to jediná cesta k efektivní konfiskaci nelegálních zisků," tvrdí někdejší ředitel finanční policie Vladimír Zimmel.

Pokud socialisté získají po volbách s komunisty ve Sněmovně většinu, má návrh ČSSD velkou šanci projít. Naopak ODS je proti, píší HN.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků