Hlavní obsah

ČSOB přidušená krizí přišla o 90 procent zisku

O devadesát procent na 1,03 miliardy korun poklesl čistý zisk skupině ČSOB. Přitom v roce 2007 měla čistý zisk ve výši 9,9 miliardy korun. Firma to uvedla ve čtvrtek. Na vině jsou zejména problémové dluhopisy, které znehodnotila globální krize.

ČSOB přidušená krizí přišla o 90 procent zisku

"Finanční krize banku zasáhla, dokázala ji ale plně vstřebat a i za cenu nižšího zisku vyčistit své portfolio od problematických aktiv. Náraz v roce 2008 byl extrémní, ale do roku 2009 vstupujeme silní a předpokládáme výrazně vyšší zisk," uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

Banka již v předešlých měsících upozornila na problémy ohledně globální krize. Velkou část peněz ztratila na cenných papírech CDO. Jde o speciální dluhopisy, u nichž se dá jen těžko odhadnout míra rizika, mají nízkou likviditu, ale mohou z nich být vysoké výnosy.

V nich měla banka 430 miliónů eur. "ČSOB se rozhodla pro maximální možnou opatrnost a přecenila všechna tato aktiva, jejichž hodnota byla předmětem spekulací, na nulu," vysvětlila banka.

Problémy měl i majitel ČSOB

Právě s těmito dluhopisy měl problémy i belgický vlastník ČSOB banka KBC. Ta ve čtvrtek oznámila, že loni prodělala 70 miliar.

Celkový objem poskytnutých úvěrů loni ČSOB zvýšila o 19 procent na 404,2 miliardy korun. Největším tempem rostly spotřebitelské úvěry (o 27 procent), úvěry ze stavebního spoření fyzickým osobám (o 26 procent) a hypotéky fyzickým osobám (o 23 procent). Bilanční suma ČSOB meziročně narostla o pět procent na 824,5 miliardy korun.

Konkurence, například Komerční banka či Česká spořitelna, své hospodářské výsledky zveřejní v následujících dnech.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků