Hlavní obsah

ČR možná na členství v EU vydělá letos méně než očekávala

Česká republika na členství v Evropské unii vydělá přibližně 11 miliard korun. Takový je odhad ministerstva financí (MF), jak ho zveřejnilo před dvěma týdny. První náměstek Bohuslava Sobotky Eduard Janota ale ve čtvrtek sdělil, že by to mohlo být i méně.

ČR možná na členství v EU vydělá letos méně než očekávala

Podle Janoty odvede Česko do rozpočtů EU 17 miliard korun a dostane 22 miliard. To je ale v rozporu s dřívější informací Bohuslava Sobotky, který tvrdil, že Česko na vstupu vydělá přes 10 miliard.

"Čisté příjmy by měly dosahovat 345 miliónů eur, tj. více než 10 mld Kč," sdělilo ministerstvo 13. května.

"Odhad pana Janoty je velmi konzervativní a pesimistický, dá se říct, že čistý příjem bude od těch pěti miliard do těch deseti," vysvětlil Novinkám mluvčí MF Radek Němeček. Bude záležet na přesném rozložení jednotlivých operací a plateb.

ČR bude dostávat stále více

Příští rok získá Česká republika ze společného evropského měšce téměř 44 miliard korun, přispívat bude 30,7 miliardy Kč. Drtivá část příjmů, zhruba dvě třetiny, bude směřovat na pomoc zemědělství a do strukturálních fondů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků