Hlavní obsah
Ředitel ČEZ Daniel Beneš Foto: Milan Malíček, Právo

Čistý zisk ČEZ vzrostl v pololetí o 45 procent

Energetická společnost ČEZ zvýšila v prvním pololetí čistý zisk meziročně o 45 procent na 11,2 miliardy korun. Důvodem jsou především vyšší prodejní ceny elektřiny a zisk z obchodování s komoditami. Tržby se zvýšily o 13,8 miliardy na 100 miliard korun. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Ředitel ČEZ Daniel Beneš Foto: Milan Malíček, Právo
Čistý zisk ČEZ vzrostl v pololetí o 45 procent

Provozní zisk před odpisy (EBITDA) vzrostl v pololetí o 19 procent na 32,1 miliardy Kč. Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy pak dosáhl 12 miliard Kč.

ČEZ potvrdil, že za celý letošní rok očekává provozní zisk EBITDA ve výši zhruba 57 až 59 miliard korun a čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 17 až 19 miliard.

Analytici podobné pololetní výsledky očekávali.

„Zveřejněné hospodářské výsledky hodnotíme celkově příznivě. ČEZ nadále zajišťuje svoje prodeje pro budoucí roky za vyšší a vyšší ceny, což naznačuje pokračující růst ziskovosti v dalších letech,” komentoval ekonom Komerční banky Miroslav Frayer.

Na druhou stranu upozornil, že ČEZ vzhledem k delším odstávkám v Dukovanech snížil oproti prvnímu čtvrtletí odhad letošní výroby jaderných elektráren. Nižší výrobu předpokládá i u uhelných elektráren.

Akcie ČEZ na burze v Praze po oznámení výsledků dopoledne posilovaly o 1,3 procenta na 534 korun za akcii.

ČEZ je největší česká energetická firma. Majoritním akcionářem firmy je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků