Hlavní obsah
Čínský prezident Si Ťin-Pching Foto: Lan Hongguang, ČTK/AP

Čínský prezident v Davosu kritizoval ekonomický protekcionismus

Čínský prezident Si Ťin-pching se v pondělí důrazně vyslovil proti rostoucím ochranářským tendencím v globální ekonomice. Prezident to uvedl na oficiální návštěvě Švýcarska, den před zahájením schůzek Světového ekonomického fóra v Davosu. Těch se Si zúčastní jako první hlava čínského státu.

Čínský prezident Si Ťin-Pching Foto: Lan Hongguang, ČTK/AP
Čínský prezident v Davosu kritizoval ekonomický protekcionismus

„Protekcionismus, populismus a deglobalizace jsou na vzestupu. To není dobré pro užší globální spolupráci,” citovala čínského prezidenta agentura Reuters. Si hodlá v Davosu vystupovat jako hlavní zastánce globalizace a obchodní liberalizace, které jsou u veřejnosti západních zemí od finanční krize stále více v nemilosti.

Čínská ekonomika v roce 2016 rostla podle odhadů tempem 6,7 procenta a podle prezidenta vstoupila po období zpomalování do „nového normálu” stabilního růstu. Mezinárodní měnový fond v pondělí zlepšil odhad růstu druhé největší ekonomiky světa na příští rok na 6,5 procenta.

Čína je přes radikální liberalizaci ekonomiky za poslední čtvrtstoletí zároveň svými obchodními partnery často kritizována za přetrvávající obchodní bariéry a protekcionistický přístup k zahraničním investicím. Německé velvyslanectví v Pekingu proto čínskou vládu vyzvalo, aby přešla od slov k činům a dál otevřela čínský trh zahraničním firmám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků