Hlavní obsah

Čína se loni zřejmě stala největším exportérem na světě

Čína loni zřejmě předstihla Německo a stala se největším exportérem na světě. Její vývoz dosáhl 1,2 biliónu dolarů, zatímco za Německo uvádí předběžný údaj exportní asociace BGA 816 miliard eur, tedy 1,17 biliónu dolarů.

Čína se loni zřejmě stala největším exportérem na světě

Ekonomové z německé obchodní komory již dříve uvedli, že země o prvenství ve světovém vývozu pravděpodobně přijde. Čína proslula svým levným exportem obuvi, hraček, oděvů, nábytku a dalšího zboží bez výrazného zastoupení technologií, zatímco Německo vyváží strojírenskou produkci a další zboží s vysokou hodnotou.

Čína v minulém roce předstihla Spojené státy jako trh s nejvyšším prodejem aut a je s to předstihnout brzy Japonsko v pozici druhé největší ekonomiky světa. Čína překonala Německo jako třetí největší ekonomiku na světě v roce 2007.

Obchodní přebytek Číny se v minulém roce snížil o 34,2 procenta na 196,07 miliardy dolarů. Odráží se v tom rostoucí poptávka Číny po surovinách z dovozu, zatímco ve Spojených státech a dalších ekonomikách klesla poptávka, napsala agentura AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků