Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Fabian Bimmer, Reuters

Čína může uvalit na USA odvetná cla, schválila Světová obchodní organizace

Čína může uvalit odvetné clo na americké zboží za téměř 3,6 miliardy USD (82,2 miliardy Kč), protože Spojené státy neodstranily antidumpingová cla na čínské zboží. Oznámila to v pátek Světová obchodní organizace (WTO). Schválená částka je však zhruba poloviční, než jakou Čína požadovala.

Ilustrační foto Foto: Fabian Bimmer, Reuters
Čína může uvalit na USA odvetná cla, schválila Světová obchodní organizace

Je to první rozhodnutí WTO ve prospěch Číny. Výše schválené částky je pak třetí nejvyšší, jakou kdy WTO povolila. Rekordní byla nedávná sankce, kterou povolila Spojeným státům na zboží z EU kvůli evropské podpoře výrobce letadel Airbus.

Rozhodnutí WTO přichází v době, kdy se dvě největší ekonomiky světa snaží uzavřít první fázi obchodní obchody. Poradce Bílého domu Larry Kudlow uvedl, že prezident Donald Trump a američtí vyjednavači jsou v této věci velmi optimističtí.

Páteční rozhodnutí rozhodčího soudce WTO se zaměřuje na případ, který vznikl dlouho před současnou americko-čínskou obchodní válkou. Čína podala stížnost na antidumpingová cla na zboží za sedm miliard dolarů před šesti lety. WTO ve prospěch Číny rozhodla jen částečně, tedy schválila cla pouze na zboží za 3,6 miliard USD. Čína nyní může požádat Orgán pro řešení sporů WTO, aby jí dal zelenou pro uvalení odvetných cel ve stanovené částce, to je však již jen formalita.

USA a Čína na sebe navzájem podaly u WTO množství stížností kvůli clům. Rozhodnutí sporů však obvykle trvá roky, upozornila agentura AP.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků