Hlavní obsah
Čínský premiér Wen Ťia-pao Foto: Jason Lee, Reuters

Čína chystá krizové plány pro případ, že by se rozpadla eurozóna

Situaci ohledně možného odchodu Řecka z měnové unie a rozpadu eurozóny bedlivě sleduje i Čína. Její vláda proto urychleně připravuje krizové plány na ochranu před případnými ekonomickými riziky, které by na základě tohoto scénáře vznikly. K jejich vypracování vyzvala i další klíčové státní instituce v čele s centrální bankou.

Čínský premiér Wen Ťia-pao Foto: Jason Lee, Reuters
Čína chystá krizové plány pro případ, že by se rozpadla eurozóna

Plány by podle zdrojů agentury Reuters měly obsahovat opatření k udržení stability kurzu jüanu, zvýšenou regulaci kapitálových toků a posílení kroků ke stabilizaci a na podporu domácí ekonomiky. Kromě centrální banky by o podobných krizových plánech měla diskutovat Národní komise pro rozvoj a reformu a úřad pro regulaci bankovního sektoru.

Situace je pro Čínu o to svízelnější, že tamní ekonomice hrozí letos zpomalení růstu na minimum od roku 1999 a premiér Wen Ťia-pao minulý měsíc prohlásil, že "narůstají nepříznivé ekonomické tlaky". Vláda již oznámila sérii kroků na podporu ekonomiky, mimo jiné urychlení projektů výstavby infrastruktury a průmyslových investic a plánuje také uvolnit pole pro domácí soukromé investory.

Bývalý poradce čínské centrální banky a vlivný ekonom Jü Jung-ting minulý týden v komentáři pro média uvedl, že Čína by se měla připravit na vypadnutí Řecka z měnové unie. Navrhl řadu kroků od omezení pohybu kapitálu po peněžní injekce pro domácí finanční trhy.

Čínská centrální banka v pondělí prohlásila, že nadále investuje do dluhopisů vlád eurozóny, a vyzvala měnovou unii, aby pokročila v reformách, které by mohly zastavit její dluhovou krizi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků