Hlavní obsah
Kuřáci si za cigarety připlatí patrně víc. Foto: Dana Kysučanová, Novinky

Cigarety podraží víc kvůli směrnici z Bruselu a slabší koruně

Ministerstvo financí (MF) přišlo s návrhem více zvýšit od příštího roku spotřební daň u cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret by tak měla zdražit ve srovnání s letošním rokem o zhruba čtyři koruny, přičemž loni schválená novela počítala od roku 2014 se zdražením krabičky cigaret o zhruba dvě koruny.

Kuřáci si za cigarety připlatí patrně víc. Foto: Dana Kysučanová, Novinky
Cigarety podraží víc kvůli směrnici z Bruselu a slabší koruně

Česko totiž musí od roku 2014 splnit směrnici EU, která požaduje od příštího roku spotřební daň 90 eur na 1000 kusů cigaret. A slabší koruna by bez pohybu daňových sazeb při přepočtu způsobila, že by Česko svůj závazek nedodrželo a podle návrhu by zemi hrozily sankce. Podle výpočtů MF by podle nově odhadovaného kurzu 25,80 Kč/EUR činila spotřební daň zhruba 87,2 eura.

Ministerstvo přitom zároveň v materiálu upozorňuje, že sazby daně se mohou ještě změnit.

„Vzhledem k tomu, že nelze úplně přesně predikovat, zda nedojde k dalšímu zhoršení směnného kurzu české koruny vůči euru, je možné, že na základě kurzu platného k prvnímu pracovnímu dni v říjnu 2013 a zveřejněného v Úředním věstníku Evropské unie dojde ke korekci navrhovaných změn sazeb spotřební daně z tabákových výrobků,“ uvedlo MF.

Státní kasa by měla ve srovnání s již schváleným návrhem získat každý rok o 1,6 miliardy korun více na spotřební dani a desítky miliónů v případě daně z přidané hodnoty.

„Vzhledem k očekávanému předzásobení subjektů tabákovými výrobky zdaněnými současně účinnou sazbou spotřební daně může být očekávaný hospodářský dopad nižší,“ upozornilo MF. Inflaci by zdražení mělo zvýšit podle úřadu o 0,246 procentního bodu.

Úřad navrhuje přijmout zákon Poslaneckou sněmovnou již v prvním čtení s účinností od ledna 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků