Hlavní obsah
Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky

Cigarety opět zdražují. Kvůli směrnici EU

Za poslední dva roky zdražila v České republice dvacítka cigaret v průměru o deset korun. Další zdražení následuje nyní, i když jen o korunu. Důvodem tentokrát není vyšší spotřební daň, která byla započítána už do lednového zdražení, ale opatření z tabákové směrnice Evropské unie.

Ilustrační snímek Foto: Gabriela Krejčová, Novinky
Cigarety opět zdražují. Kvůli směrnici EU

V příštím roce totiž tabákové firmy čeká další růst nákladů. Podle směrnice bude od 20. května muset mít každá krabička cigaret vyprodukovaná v rámci EU unikátní kód, aby šlo vysledovat její cestu od výrobce až do maloobchodu. Evropská komise si od toho slibuje pokles pašování cigaret.

Tabákové firmy se zvyšováním cen snaží udržet své marže

Nákladným opatřením je také změna podoby tzv. škaredých krabiček s obrázkovým varováním před škodlivostí kouření.

To pokrývá 65 procent plochy krabičky a doplněno je ještě písemným varováním. Zatímco na čelní straně krabičky je toto písemné varování nahoře, na zadní straně dole. A to musí tabákové firmy na své náklady sjednotit.

Náklady zvedne i přesun kolku

„Přesun písemného varování na zadní straně zdola nahoru znemožní, aby se tam lepil kolek, protože nesmí písmena varování překrývat. To si vyžádá zcela nové kolky, užší než dosud, aby se vešly na boční stranu krabičky,“ řekl Právu jednatel Imperial Tobacco Kamil Provazník.

„Pro tabákový průmysl to znamená zbytečné stamiliónové výdaje navíc,“ dodal.

Škaredé krabičky, stejně jako zákaz kouření v restauracích, přitom kuřáky příliš od jejich zlozvyku neodradily. Spotřeba tabáku sice v ČR meziročně klesla o devět procent, avšak cigaret pouze o 1,5 procenta.

„Růst platů umožnil mnohým lidem, kteří si dříve z tabáku sami balili kuřivo, přejít na běžné cigarety,“ vysvětluje Provazník.

Jak vyplývá z Cenového věstníku ministerstva financí, prakticky všechny tabákové společnosti působící v ČR si již nové pevné ceny pro konečné spotřebitele nechaly zaregistrovat.

Po doprodání zásob se starými kolky, tedy před Vánoci, podraží například dvacítka dlouhých cigaret značky Marlboro z dosavadních 108 na 109 Kč, Rothmans z 87 na 88 Kč, Sparta King Size z 97 na 98 Kč a o korunu zdraží své značky i ostatní producenti.

Další zdražení bude podle tabákových firem muset následovat v příštím roce, aby si pokryly rostoucí náklady a udržely marže. Přitom ve vládním daňovém balíčku, který v parlamentu prochází schvalovacím procesem, se pro rok 2019 se zvýšením daně nepočítá. Jak to bude od roku 2020, ministerstvo financí teprve zvažuje.

Sdružení dovozců a výrobců tabákových výrobků zaslalo ministerstvu financí dopis, v němž navrhuje, aby případné zvýšení daně nebylo stanoveno jen na jeden rok, ale na čtyřleté období, tedy na léta 2020 až 2023. Umožnilo by to ceny cigaret zvyšovat postupně.

Naopak bojovníci proti kouření tvrdí, že přes zdražování je kuřivo stále dostupné, a požadují šokovou cenovou terapii.

Anketa
Je zdražování cigaret namístě?
Ano
41 %
Ne
59 %
Celkem hlasovalo 2588 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků