Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ ve čtvrtletí klesl zisk o 24 procent

Čistý zisk skupiny ČEZ za první čtvrtletí letošního roku klesl meziročně zhruba o 24 procent na 7,6 miliardy korun. Loni činil za první tři měsíce roku 9,9 miliardy. Tržby zůstaly na částce přibližně 53 miliard korun. Neauditované výsledky v úterý zveřejnila firma. ČEZ zároveň navrhl dividendu za loňský rok opět ve výši 40 korun na jednu akcii před zdaněním, tedy jako loni a předloni.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ ve čtvrtletí klesl zisk o 24 procent

Pokud valná hromada 12. června výši dividendy schválí, bude podle ČEZ mezi akcionáře rozděleno 21,4 miliardy korun, z čehož na majoritního akcionáře – český stát – připadne 15 miliard korun.

Kvůli nižšímu zisku se u dividendy zvýšil výplatní poměr. „Navyšujeme jej proto, že vytváříme více hotovosti poměrově k zisku, existuje omezený potenciál atraktivních rozvojových příležitostí v energetice, a zejména proto, že investoři preferují u společností našeho typu maximální dividendy při udržení ratingového hodnocení Standard and Poors,“ oznámil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pokles čistého zisku zaznamenala skupina ČEZ i v loňském čtvrtletí a za celý rok 2014. Nyní ale pokles zpomalil. Za loňský rok totiž klesl meziročně o 36 procent na 22,4 miliardy korun a za samotné první čtvrtletí 2014 o 44 procent.

U provozního zisku před odpisy byl v prvním čtvrtletí letošního roku pokles ještě mírnější, když se meziročně snížil asi o desetinu na 19,1 miliardy. Tržby letos klesly o zhruba 0,3 procenta.

Akcie posílily

„Pokles zisků způsobilo, že během letošního prvního čtvrtletí zatím nebyl pokles ceny elektřiny nijak kompenzován plánovanou vyšší výrobou v uhelných elektrárnách. Cíle společnosti pro letošní rok byly ovšem potvrzeny, včetně plánovaného růstu výroby v uhelných elektrárnách o 19 procent,“ řekl Novinkám analytik Patria Direct Tomáš Sýkora.

„U akcií očekáváme ale spíše krátkodobě pozitivní reakci na výsledky, když by slabší zisky měl vykompenzovat návrh na výplatu 40korunové dividendy a zvýšení výplatního poměru do pásma 60–80 procent,“ dodal Sýkora.

Akcie ČEZ na pražské burze krátce po zahájení obchodování posílily o 1,23 procenta a prodávaly se za 643,80 koruny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků