Hlavní obsah
Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo

ČEZ učinil krok k případnému prodeji elektrárny Dětmarovice

Akcionáři energetické společnosti ČEZ na mimořádné valné hromadě udělili souhlas k vyčlenění uhelné elektrárny Dětmarovice do samostatné společnosti. Uvedla to mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. Vyčlenění Dětmarovic je nutný krok pro případný prodej elektrárny. Neznamená však, že k prodeji skutečně dojde.

Pražské ústředí společnosti ČEZ Foto: Petr Horník, Právo
ČEZ učinil krok k případnému prodeji elektrárny Dětmarovice

Na základě úterního rozhodnutí se z Dětmarovic stane samostatná akciová společnost stoprocentně vlastněná ČEZ. O jejím případném prodeji se bude rozhodovat v samostatném řízení. O černouhelnou elektrárnu se ucházejí společnost BXR, havířovská firma Gascontrol a Energetický a průmyslový holding (EPH).

Elektrárna Dětmarovice leží v blízkosti polských hranic a s výkonem 800 megawattů je nejvýkonnější elektrárnou spalující černé uhlí v Česku.

Podobně jako Dětmarovice už ČEZ dříve v tomto roce vyčlenil do samostatných společností elektrárny Počerady a Chvaletice, které také nabízí k prodeji. O tyto elektrárny se rovněž uchází EPH, zájem má i společnost Czech Coal.

ČEZ nabízí své elektrárny k prodeji v rámci dohody o narovnání s Evropskou komisí, jejímž cílem je posílení konkurence na trhu. Podle ní by měl ČEZ prodat nejméně jednu elektrárnu o výkonu 800 megawattů. Vedení společnosti už dříve avizovalo, že nevylučuje ani prodej dvou zařízení, pokud bude nabídka zajímavá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků