Hlavní obsah

ČEZ připravuje dostavbu Temelína, hledá stavitele

Energetický gigant ČEZ vypsal tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Jen příprava na stavbu bude trvat několik let. Rozšířený Temelín by mohl fungovat zhruba za 15 let. ČEZ o tom informoval v pondělí.

ČEZ připravuje dostavbu Temelína, hledá stavitele

"Kromě požadavku na dodání dvou nových jaderných bloků je obsahem veřejné zakázky i požadavek na jednostranné opce ve prospěch ČEZ na výstavbu až třech dalších jaderných bloků v jiných potenciálních lokalitách v Evropě,“ uvedl mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Administrativní příprava dostavby jaderné elektrárny by měla trvat sedm až osm let, se stavebními pracemi pak asi 15 let.

ČEZ již loni v létě požádal ministerstvo životního prostředí o posouzení vlivu dostavby Temelína na životní prostředí. "Dostavba elektrárny Temelín přispěje do budoucna ke snížení růstu závislosti na dovozech energií ze zahraničí a pomůže udržet energetickou bezpečnost státu a splnit závazky a cíle ochrany klimatu,“ doplnil mluvčí s tím, že konkrétní typ a výkon nových bloků budou vybrány na základě veřejné zakázky.

Nové reaktory ba však měly být méně finančně nákladné, podle ČEZu by stavba neměla být tak časově náročná a navíc by se celkový provoz Temelína měl zefektivnit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků