Hlavní obsah

Čeští penzisté stále více cestují za teplem

Čeští senioři si začínají užívat. Projevuje se to i v evropských přímořských letoviscích. Zatímco dříve turisty důchodového věku zastupovali především Západoevropané - hlavně Němci a Britové -, v poslední době tam stále více seniorů mluví česky. Jak ukazují statistiky, více než každý desátý zájezd za teplem si loni dopřál český důchodce.

Čeští penzisté stále více cestují za teplem

Zatímco v roce 2000 podíl našich seniorů mezi českými cestovateli do zahraničí činil osm procent, loni se vyšplhal na dvanáct procent - zahraniční zájezd si koupilo zhruba 480 tisíc lidí v postproduktivním věku.

A protože podle statistiků je ve více než desetimiliónovém Česku zhruba 1,42 miliónu důchodců, vycestoval loni do zahraničí prakticky každý třetí z nich.

Jestliže Češi v roce 2006 za zájezdy utratili celkem přes 30 miliard korun, na důchodce z toho připadlo 3,6 miliardy korun. Navíc důchodců v Česku stále přibývá.

Podíl seniorů v řadách cestovatelů ve světě sice dosahuje 15-16 procent, počty jejich českých kolegů však znatelně rostou. "Důvod je prostý: je to dostupné. Cenové rozdíly mezi zájezdem po Česku a zájezdem do zahraničí se stírají. Navíc naši senioři pamatují dřívější odborové rekreace u moře, cítí určitou nostalgii a chtějí si ten zážitek zopakovat," vysvětlil Právu expert na cestovní ruch ze společnosti Mag Consulting Jaromír Beránek.

Zájezdy pro seniory

Rozmachu seniorské turistiky si všimly i tuzemské cestovní kanceláře, které se na tuto klientelu stále více zaměřují. "Vybíráme vhodné zájezdy pro seniory a ty následně označujeme v naší nabídce," řekl ČTK marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha. Většina cestovních kanceláří již má pro důchodce připravenou speciální nabídku a poskytuje jim až 50procentní slevy.

Slev může využít i osoba, která seniora doprovází. Senioři cestují především s velkými zavedenými cestovkami. "Je to logické: senior je velmi opatrný turista, neriskuje, jede s jistotou," řekl Jaromír Beránek. Starší turista si podle něj vybírá především pobytové zájezdy mimo sezónu, tedy duben, květen a počátek června a potom říjen a listopad - měsíce, kdy pláže nejsou přeplněny davy lidí a rekreanty nesouží úmorné vedro.

Žádné divoké mejdany

Seniorskou klientelu si cestovky velmi pochvalují. Vzhledem ke své časové nezávislosti totiž nepožadují konkrétní termín dovolené, ale dokážou se přizpůsobit a například vzít termín, který si turisté v produktivním věku musejí dlouho dopředu zamlouvat. Jak navíc upozornil Jaromír Beránek, v drtivé většině jde o zcela bezproblémové turisty: chovají se totiž slušně, neničí hotelové pokoje, nezpíjejí se do "němoty" a u švédských stolů nejsou takovými jedlíky jako mladší generace.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků