Hlavní obsah

Český Telecom a Eurotel se spojí v jednu firmu - Telefónica O2

Český Telecom a mobilní operátor Eurotel se spojí a vytvoří jeden podnik Telefónica O2 Czech Republic. Představenstvo to navrhne valné hromadě, která se sejde 27. dubna.

Český Telecom a Eurotel se spojí v jednu firmu - Telefónica O2

Na tiskové konferenci to ve středu sdělil generální ředitel Českého Telecomu Jaime Smith. Vyčíslil přínos fúze s Eurotelem na zhruba 300 miliónů eur (v přepočtu zhruba 8,5 miliardy korun). Přes 60 procent z této částky budou tvořit zvýšené výnosy, zbytek úspory nákladů, vysvětlil Smith.

"Očekáváme, ze společnost vznikne v polovině roku 2006 po dokončeni přípravných a právních kroků," řekl mluvčí Českého Telecomu Martin Žabka.

Vlastimil Sršeň z tiskového oddělení Českého telecomu upozornil na to, že po fúzi nevznikne nová společnost. Firma Eurotel zanikne a Český telecom ji převezme.

Telefónice loni vzrostl zisk

Zisk španělského telekomunikačního gigantu Telefónica vzrostl za loňský rok o 40 procent na 4,45 miliardy eur. K silnému růstu nezanedbatelně přispěly akvizice v čele s koupí Českého Telecomu.

Český Telecom loni zvýšil zisk o devět procent na 6,2 miliardy korun. Výnosy společnosti naopak o 0,8 procenta klesly na 61 miliard. Na výsledcích se výrazně podílela 100procentní dceřiná firma Eurotel, která zvýšila příjmy o dvě procenta na 30 miliard korun. Výnos na zákazníka ale Eurotelu klesl z 526 Kč měsíčně na 510 korun.

Telecom je od poloviny loňského roku součástí španělské Telefóniky. Ta získala od státu 51 procent akcií a dalších 18 procent odkoupila na trhu od ostatních akcionářů. Telefónica státu za těsný nadpoloviční podíl v Českém telecomu zaplatila na jaře roku 2005 82,6 miliardy korun.

Ve Španělsku se mobilní operátor, kterého vlastní Telefónica, jmenuje MoviStar. O2, jehož logo znamená chemickou značku kyslíku, je britský mobilní operátor, kterého Telefónica před nedávnem koupila.

Nedávno změnil svůj název další mobilní operátor, firma Oskar se přejmenovala na Vodafone. [celá zpráva] V květnu roku 2005 se Vodafone dohodl s majitelem Oskara, kanadskou TIW, na ceně 3,5 miliardy dolarů za Oskara a rumunský Mobifon.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků