Hlavní obsah
Sídlo Evropské komise v Bruselu

Česko zlepšilo čerpání evropských dotací, stále je ale podprůměrné

Evropská komise do konce loňského roku Česku proplatila 25 procent dotací určených na programové období 2014 až 2020. Jde o 145,6 miliardy korun z celkově přidělených 582,9 miliardy. Čerpání se zrychlilo, podíl proplacených dotací je stále nižší než průměr EU.

Sídlo Evropské komise v Bruselu
Česko zlepšilo čerpání evropských dotací, stále je ale podprůměrné

Všech deset operačních programů splnilo do konce roku podmínky čerpání, Česko tak zatím nemusí unii nic vracet, informovalo ve středu ministerstvo pro místní rozvoj, které je za čerpání dotací zodpovědné. Smluvně zajištěno má Česko 391,4 miliardy korun, tedy 67,1 procenta.

„Česká republika v posledním čtvrtletí roku 2018 znatelně zlepšila své čerpání prostředků z fondů EU. Zatímco ještě koncem září 2018 měla proplaceno 19 procent celkového objemu prostředků přidělených v rámci programového období 2014 až 2020, koncem roku 2018 už to bylo 25 procent. Jde však stále o mírně podprůměrný výsledek, jelikož ke konci roku bylo celkově - všem zemím EU - proplaceno 27 procent souhrnného objemu prostředků fondů,” upozornil ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda.

Nejvíce projektů se uskutečňuje v Programu rozvoje venkova (přes 143 tisíc), projekty s největším objemem prostředků jsou realizovány v Integrovaném regionálním operačním programu (přes 79 miliard korun), upřesnilo ministerstvo.

Letos Evropská komise vyhodnotí země a jejich programy podle toho, jak plní své závazky vůči strategii Evropa 2020. V případě neplnění může Česko přijít o šest procent z přidělené částky na celé programové období, tedy 37,1 miliardy korun z celkových 620 miliard korun. Objem smluvně zajištěných i proplacených peněz MMR hodnotí vůči celkové sumě bez šestiprocentní rezervy.

V programovém období 2007 až 2013 mohla Česká republika z evropských fondů čerpat zhruba 700 miliard korun. Asi čtyři procenta nebyla vyčerpána.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků