Hlavní obsah
Vlaková souprava Arriva ve Velké Británii Foto: Novinky

Česko pustí konkurenci na šest rychlíkových tratí

Vláda v pondělí schválila harmonogram otevírání železničního trhu konkurenčním dopravcům. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. O první dálkovou trať by se mělo začít soutěžit už letos na podzim.

Vlaková souprava Arriva ve Velké Británii Foto: Novinky
Česko pustí konkurenci na šest rychlíkových tratí

Celkem hodlá ministerstvo dopravy do konce roku 2020 nabídnout v soutěžích šest rychlíkových tras.

První trasou, pro kterou ministerstvo dopravy plánuje vypsat regulérní výběrové řízení, je trať mezi Plzní a Mostem. U ní úřad předpokládá, že nový provozovatel vzešlý z řádného tendru by ji mohl provozovat od přelomu let 2016/2017.

Arriva může na rok nahradit ČD

Konkurence Českých drah se ale na tuto trasu vypraví pravděpodobně daleko dříve, nejspíše hned s novým jízdním řádem. Společnost Arriva patřící německým drahám (DB) totiž vstoupila do jednání ministerstva dopravy se státním dopravcem o prodloužení dosavadní smlouvy a nabídla na toto přechodné období nižší cenu než ČD. Ministerstvo již dříve uvedlo, že pokud nabídka dopravce bude obsahovat všechny náležitosti, ministerstvo dopravy dá nižší ceně přednost. [celá zpráva]

Jednotný tarif

Podmínkou otevírání trhu je podle ministerstva vzájemné uznávání jízdenek mezi jednotlivými dopravci tak, aby cestující na stejné trase mohli využívat všechny spoje, byť by byly zajišťovány konkurenčními společnostmi. Kromě vlastních tarifů se proto musí budoucí dopravci zavázat k tomu, že budou uznávat i společný tarif. Ten by měl vycházet z tarifu ČD, aby bylo možné udržet soudržnost dopravních služeb, uvedlo v materiálu ministerstvo dopravy.

Kromě tras, které by se měly v dohledné době otevírat, uvádí ministerstvo dopravy v materiálu i trasy, které by bylo kvůli zachování přepravních služeb vhodné i nadále objednávat pouze u Českých drah.

Jde o trasy mezinárodních expresů z hlavního města na Slovensko přes Ostravu i Luhačovice, trasu z Německa přes Ústí Nad Labem, Prahu a Brno dále do Rakouska a na Slovensko, nebo o trasu z Rakouska a Slovenska přes Břeclav, Brno, Ostravu a dále do Polska. Z rychlíkových tratí pak jde například o spojení Praha - České Budějovice - Rakousko, nebo o trasu Brno - Břeclav - Otrokovice - Olomouc .

Harmonogram otevírání jednotlivých tratí:
Zahájení nabídkového řízení
Předpokládaný termín
pro podání nabídek
Zahájení plněníZahrnuté linky
podzim 2014
jaro 2015
2016/2017
R 16: Plzeň - Most
jaro 2015
podzim 2015
2018/2019
R 14: Liberec - Pardubice, R 15: Liberec - Ústí nad Labem
léto 2015
zima 2016
2018/2019
R 5: Praha - Ústí nad Labem - Karlovy Vary - Cheb, R 20: Praha - Roudnice nad Labem - Ústí nad Labem - Děčín
podzim 2015
jaro 2016
2019/2020
R 27: Ostrava - Opava - Krnov - Olomouc
 Zdroj: ministerstvo dopravy
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků