Hlavní obsah
Vývoj takzvané čisté pozice u ČR. Foto: Martin Havelka, Novinky

Česko loni dostalo z Bruselu o 45,3 miliardy víc, než zaplatilo

Česko loni získalo z rozpočtu Evropské unie o 45,3 miliardy korun více, než do něj odvedlo. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo financí. Předloni tzv. čistá pozice ČR vůči EU činila 56 miliard.

Vývoj takzvané čisté pozice u ČR. Foto: Martin Havelka, Novinky
Česko loni dostalo z Bruselu o 45,3 miliardy víc, než zaplatilo

Snížení čisté pozice je podle ministerstva způsobeno jednak rostoucími odvody ČR do rozpočtu EU, jednak i tím, že nárůst čerpání peněz z fondů EU za programové období 2014 až 2020 nevykompenzoval pokles příjmů z rozpočtu EU za uzavírané programové období 2007 až 2013.

„Současně je však zapotřebí zdůraznit, že se všem operačním programům podařilo do konce roku 2018 využít veškeré prostředky, které bylo podle pravidel potřeba vyčerpat, a ČR tak o žádné prostředky nepřišla,“ uvedlo ministerstvo.

ČR loni obdržela z unijního rozpočtu 94,9 miliardy korun a odvedla do něj 49,6 miliardy korun. Česko tak zůstalo stejně jako v předchozích letech čistým příjemcem peněz z EU.

Příjmy ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti loni činily 60,2 miliardy Kč. Příjmy ze Společné zemědělské politiky byly 30 miliard Kč, z toho přímé platby 21,6 miliardy korun.

Nejvíc platí Němci a dostávají Poláci

Celkově od vstupu do EU v květnu 2004 ČR do konce roku 2018 zaplatila do rozpočtu EU 565,4 miliardy Kč a získala z něj 1,31 bilionu korun. Celkem tak Česko dosud získala z EU o 741,3 miliardy korun více, než do něj odvedlo.

Stejně na tom jsou podle posledních údajů Evropské komise z roku 2017 země, které vstoupily do EU v roce 2004 s Českem. Naopak objem odvodů nad příjmy převažuje u původních zemí EU, jako jsou Německo, Francie, Itálie nebo Velká Británie.

V roce 2017 bylo největším přispěvatelem do unijního rozpočtu Německo, které odvedlo o 10,7 miliardy eur (zhruba 275 miliard Kč) více, než z něj dostalo. Největším příjemcem peněz bylo Polsko, které získalo z rozpočtu EU o 8,6 miliardy eur více, než do něj odvedlo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků