Hlavní obsah
Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky

Česko letos poroste nejrychleji od roku 2007, očekává ministerstvo financí

Ministerstvo financí v nové prognóze zlepšilo odhad růstu české ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl hrubý domácí produkt stoupnout o 4,5 procenta a příští rok o 2,7 procenta. Důvodem zlepšení pro letošní rok je překvapivě silný růst ekonomiky v prvním pololetí.

Vývoj HDP v ČR Foto: David Ryneš, Novinky
Česko letos poroste nejrychleji od roku 2007, očekává ministerstvo financí

V červenci počítal úřad s letošním růstem ekonomiky o 3,9 procenta a pro příští rok s 2,5 procenta. Loni HDP vzrostl o dvě procenta. Aktuální odhad pro letošek podle ministerstva znamená nejrychlejší růst od roku 2007.

Ekonomice letos podle úřadu mimořádně pomáhá řada jednorázových faktorů. Jde především o čerpání peněz z evropských fondů nebo rozpočtovou stimulaci v podobě zavedení druhé snížené sazby DPH ve výši deset procent, slev na dani z příjmů z fyzických osob, zvýšení starobních důchodů nebo zvýšení platů ve státní správě.

„V neposlední řadě pak k ekonomickému růstu přispívají nízké ceny ropy,“ uvedlo ministerstvo.

Odhady ministerstva financí

 odhad 2015 
odhad 2016
HDP 
4,5 % (3,9 %)2,7 % (2,5 %)
Průměrná míra inflace
0,4 % (0,5 %)1,1 % (1,5 %)
Nezaměstnanost 5,2 % (5,7 %)
4,9 % (5,5 %)
Zdroj: MF, (v závorce uvedeny odhady z předchozí červencové predikce)

Příští rok jednorázové faktory odezní, uvedlo MF. Ekonomický růst by tak měl podle úřadu odrážet normální podmínky a možnosti české ekonomiky. „Očekávaný dobrý stav ekonomiky přesto vede k mírnému zvýšení predikce růstu reálného HDP,“ uvedl úřad.

Vylepšili i odhad nezaměstnanosti

Ministerstvo naopak snížilo odhad vývoje průměrné inflace v letošním roce na 0,4 procenta z červencových 0,5 procenta. Pro rok 2016 počítá s průměrnou inflací 1,1 procenta, zatímco v předchozí predikci to bylo 1,5 procenta.

Míra nezaměstnanosti by měla podle nové prognózy být nižší, letos 5,2 procenta a příští rok 4,9 procenta.

Česká národní banka zveřejní novou prognózu příští týden. V té aktuální ze srpna počítá s letošním růstem ekonomiky o 3,8 procenta a pro příští rok o 2,8 procenta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků