Hlavní obsah
Hospodaření státu Foto: Martin Havelka, Novinky

Česko i v červenci pokračovalo v rekordním zadlužování, schodek překonal 205 miliard

Schodek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 205,1 miliardy z červnových 195,2 miliardy korun. V pondělí to oznámilo ministerstvo financí. V loňském roce činil deficit za prvních sedm měsíců jen 9,7 miliardy korun. Letos tak vláda dosáhla vůbec nejvyššího červencového schodku od vzniku České republiky.

Hospodaření státu Foto: Martin Havelka, Novinky
Česko i v červenci pokračovalo v rekordním zadlužování, schodek překonal 205 miliard

Výdaje na sociální dávky za prvních sedm měsíců letošního roku dosáhly 397,7 miliardy korun, což je meziročně o 48,2 miliardy více. Nejvíce se na tomto nárůstu podílely důchody s růstem o 22,5 miliardy korun na 296,31 miliardy.

Inkaso daně z přidané hodnoty (DPH) se snížilo o 4,1 procenta, respektive 6,78 miliardy korun, na 158,37 miliardy.

Letošní rozpočet původně počítal se schodkem 40 miliard korun. Sněmovna následně schválila zvýšení schodku v souvislosti s ekonomickými dopady globální pandemie nemoci covid-19 nejprve na 300 miliard korun, později dokonce na 500 miliard.

Výdaje na přímá opatření na podporu občanů a firem v souvislosti s pandemií covid-19 ze státního rozpočtu ministerstvo vyčíslilo na 86,5 miliardy korun. Při započtení výdajů i z ostatních veřejných rozpočtů potom resort výdaje na tato opatření vyčíslil na 109,9 miliardy korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků