Hlavní obsah
Tuzemské zemědělství loni vykázalo 16miliardový zisk Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

České zemědělství loni vykázalo zisk přes 16 miliard

Zisk českého zemědělství loni v porovnání s rokem 2011 poklesl o jednu miliardu korun na 16,1 miliardy korun. Vyplývá to z předběžných výsledků zveřejněných Českým statistickým úřadem. Přes mírný pokles jde o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy statistici tento údaj sledují.

Tuzemské zemědělství loni vykázalo 16miliardový zisk Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
České zemědělství loni vykázalo zisk přes 16 miliard

Hodnota produkce zemědělského odvětví vyjádřená v běžných základních cenách se meziročně zvýšila zhruba o dvě procenta na 121,8 miliardy korun. Rostla především rostlinná výroba, která dosáhla 71,6 miliardy korun, živočišná produkce činila 45,1 miliardy korun.

Předloňský zisk 17,1 miliardy korun byl nejvyšší od roku 1998, odkdy statistici tento ukazatel sledují. České zemědělství je zejména díky evropským dotacím od vstupu do Evropské unie ziskové. Odborníci upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.

Platby zemědělcům ze zemí, které do EU vstoupily až v roce 2004 a později, jsou však stále nižší, než kolik pobírají jejich kolegové ze starých členských států. Vyrovnání by mělo nastat po roce 2013. Zemědělci z nových zemí však často upozorňují, že ani poté zřejmě nebude jejich dotace na hektar stejná jako v původních zemích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků