Hlavní obsah
Šéf Českých drah Petr Žaluda Foto: Michaela Říhová, Právo

České dráhy vydají dluhopisy za 7,5 miliardy na nákup nových vlaků

Státní podnik České dráhy chce získat peníze vydáním dluhopisů. Alespoň s tím počítá plán, který v úterý schválila dozorčí rada podniku. Od investorů chtějí dráhy tímto způsobem získat až 300 miliónů eur, tedy asi 7,5 miliardy korun.

Šéf Českých drah Petr Žaluda Foto: Michaela Říhová, Právo
České dráhy vydají dluhopisy za 7,5 miliardy na nákup nových vlaků

Peníze mají být využity na obnovu vozového parku. Jak upozornil šéf podniku Petr Žaluda, obdobným způsobem si od investorů půjčují železniční společnosti v Německu, Rakousku či Francii.

„Bez masivní a rychlé obnovy vozidlového parku by České dráhy přestaly být konkurenceschopné v podmínkách otevírajícího se dopravního trhu. Díky nízké míře stávajícího zadlužení a desetiletým smlouvám jsou České dráhy schopny financování takové masivní obnovy zajistit z části i vydáním dluhopisů,“ uvedl podnik.

V úterý schválený plán investičního financování ČD pro letošní a příští rok počítá s tím, že národní dopravce ještě letos na podzim získá mezinárodní rating v investičním pásmu a následně bude moci vstoupit na mezinárodní kapitálový trh emisí dluhopisů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků