Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Česká spořitelna vydělala 15 miliard, mateřská Erste má hlubokou ztrátu

České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů, loni klesl neauditovaný konsolidovaný čistý zisk meziročně o 3,3 procenta na 15,07 miliardy korun. Provozní zisk vzrostl o dvě desetiny procenta na 22,91 miliardy korun díky prodeji úvěrů a zvýšení efektivity, informovala v pátek spořitelna.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
Česká spořitelna vydělala 15 miliard, mateřská Erste má hlubokou ztrátu

"Zlepšující se ekonomická situace domácností i firem v České republice se odrazila na zvýšeném úvěrování domácností a v kombinaci s důsledným řízením nákladů i na mírném nárůstu provozního zisku," uvedla banka. Pokles čistého zisku je podle ní způsoben zejména ostatním provozním výsledkem.

Klientské úvěry v hrubém vyčíslení vzrostly o 2,1 procenta na 518,19 miliardy korun. Vklady naopak klesly o 6,4 procenta na 680,44 miliardy korun.

Šetřili na nákladech

Provozní náklady spořitelna v loňském roce snížila o 2,7 procenta na 18,23 miliardy korun. "Meziročně se podařilo snížit personální náklady, náklady na kancelářské prostory a spotřebu materiálu," uvedla banka.

Čistý výnos z poplatků a provizí zůstal loni na částce 11,3 miliardy korun. Objem poplatků a provizí vzrostl u operací s cennými papíry, snížil se u platebních transakcí a úvěrových obchodů. Čistý zisk spořitelny z obchodních operací a aktiv se meziročně zvýšil o 4,8 procenta na 2,29 miliardy korun.

Mateřská Erste má ztrátu 1,44 miliardy eur

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu ovládá, se loni dostala do ztráty 1,44 miliardy eur (39,63 miliardy korun). V roce 2013 vykázala zisk 60 miliónů eur.

"Náš čistý zisk ovlivnily v minulém roce dva faktory: riziková situace v Rumunsku a úvěry v cizích měnách v Maďarsku. V obou zemích jsme našli řešení," komentoval výsledky předseda představenstva Erste Group Bank Andreas Treichl. Ostatní dceřiné banky zaznamenaly podle něj navzdory náročné situaci dobrý vývoj.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků